Omuzda ağrı ve hareket kısıtlılığı olan hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapılan omuz enjeksiyonlarının etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of ultrasound-guided shoulder injections in patients with shoulder pain and movement restriction
  1. Tez No: 873471
  2. Yazar: KEMAL FARUK KÖRÜKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARKUCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Ultrasonografi (USG) eşliğinde subakromiyal steroid enjeksiyonu (SSE) yapılan hastalarda, SSE'nin ağrı ve fonksiyonel durum üzerine etkisini ve tedaviye verilen yanıtı etkileyen faktörleri retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırma tek merkezli, retrospektif zaman sınırlamalı bir klinik çalışma olarak planlandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı kliniğinde 01.05.2020-01.05.2021 tarihleri arasında omuzda ağrı ve hareket kısıtlılığı şikayetiyle USG eşliğinde SSE yapılmış 55 hastanın, hastanenin elektronik veri sisteminden edinilen hasta takip dosyasından enjeksiyon öncesi, enjeksiyondan 30 dakika (dk) ve 3 hafta sonra Visual Analog Skala (VAS) skoru, Constant Murley omuz skoru, Omuz Ağrı ve Dizabilite İndeksi (SPADI) skoru ve omuz eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometrik ölçümleri kaydedildi. Tedavi etkinliğinin değerlendirilmesinde enjeksiyon öncesine göre, enjeksiyondan 3 hafta sonra VAS skoru, Constant Murley omuz skoru, SPADI skoru ve EHA değişimleri kullanıldı. SSE'nin etkinliğin etkileyen olası faktörleri değerlendirmek için hastalar farklı alt gruplara ayrıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 55 hastanın yaş ortalaması 57,9±12,0 idi.Kadın oranı %70,9, ev hanımı oranı %54,5 olarak tespit edildi. Hastaların %63,6'sında ek hastalık saptandı, en sık görülen ek hastalıklar ise hipertansiyon ve diyabet oldu. Tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmelerde, tüm gruplarda başlangıç seviyesinden 30 dakika sonra VAS skoru ve omuz EHA değerleri ile başlangıç seviyesinden 3 hafta sonra VAS, Constant Murley, SPADI skorları ve omuz EHA değerlerinde anlamlı düzeyde değişimler gözlemlendi (p0,05). Sonuç: Sonuç olarak, bu çalışma, omuz ağrısı olan hastalarda SSE'nin güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olduğunu desteklemekte ve semptom süresi, hastanın yaşı, travma öyküsü ve ultrasonografide subakromiyal bursit varlığı tedaviye verilen yanıtı etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to retrospectively evaluate the effect of subacromial steroid injection (SSI) guided by ultrasonography (USG) on pain and functional status, and to assess the factors influencing the response to treatment. Materials and Methods: The study was designed as a single-center, retrospective time-limited clinical study. Between May 1, 2020, and May 1, 2021, 55 patients who presented with shoulder pain and restricted motion underwent SSE guided by USG at the Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Farabi Hospital, Karadeniz Technical University Faculty of Medicine. Data including Visual Analog Scale (VAS) score, Constant Murley shoulder score, Shoulder Pain and Disability Index (SPADI) score, and shoulder joint range of motion (ROM) goniometric measurements were recorded from the electronic medical records of patients obtained from the hospital's database before the injection, 30 minutes after the injection, and 3 weeks later. Changes in VAS score, Constant Murley shoulder score, SPADI score, and shoulder ROM from before the injection to 3 weeks after the injection were used to evaluate treatment efficacy. Patients were divided into different subgroups to assess potential factors influencing the effectiveness of SSI. Results: The average age of the 55 patients included in the study was 57.9±12.0 years. The percentage of female patients was 70.9%, while the percentage of homemakers was 54.5%. Additional diseases were observed in 63.6% of the patients, with hypertension and diabetes being the most common comorbidities. Preand post-treatment evaluations revealed significant changes in VAS score and shoulder ROM from baseline to 30 minutes and from baseline to 3 weeks in all groups (p0.05). Conclusion: In conclusion, this study supports SSI as a safe and effective treatment option for patients with shoulder pain. It also demonstrates that the duration of symptoms, patient's age, history of trauma, and the presence of subacromial bursitis on ultrasound influence the response to treatment.