Anterior omuz instabilitesi olan hastalarda artroskopik remplissage prosedürünün omuz eklem hareket açıklığına etkisi
Effect of artroscopic remplissage procedure on shoulder joint range of motion in patients with anterior shoulder instability
  1. Tez No: 751402
  2. Yazar: UMUT ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ ÖÇGÜDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Artroskopik Bankart onarımı (ABO) ve artroskopik Bankart onarımına ek replisaj prosedürü uygulanan hastalarda özellikle ABO ve remplisaj uygulanan hastalar açısından opere olan omuzlarda eklem hareket açıklığının etkilenip etkilenmediği tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Bunlardan yola çıkarak biz bu çalışmada kliniğimizde ABO ya ek remplisaj prosedürü uyguladığımız hastaların post-operatif dönemde sadece ABO uygulanan hastalara göre eklem hareket açıklıklarının etkilenip etkilenmediğini ve bu hastaların fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmeyi daha fazla hasta sayısı ve daha çok kontrol grubu hastası içeren bir çalışma ile açıklığa kavuşturmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2017 – 2021 yılları arasında Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi ve Ankara Şehir Hastanesi'nde anterior omuz instabilitesi nedeni ile artroskopik olarak izole Bankart onarımı yapılan ve yine artroskopik olarak Bankart onarımına ek remplisaj prosedürü uygulanan hastalar çalışmamıza dahil edildi. 1. yıl kontrollerindeki muayene, ölçüm ve skorlama kayıtları alınarak hasta dosyalarında dökumante edildi. Hastaların birinci yıl kontrollerindeki Rowe skorları, eklem hareket açıklıkları demegrafik verileri klinik olarak değerlendirildi. Bulgular: 30 izole artroksopik Bankart onarımı ve 30 artroskopik Bankart onarımına ek olarak remplisaj prosedürü uygulanmış olan toplamda 60 hastanın 60 omzu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 27.5±5.8 yıl; hastaların %70 i erkekti. Uygulanan prosedürlere göre gruplar arasında yaş ve cinsiyet istatistik olarak farklı değildi ve gruplar homojen dağılmaktaydı. İzole ABO yapılan 30 hastadan 1 tanesinde ameliyat sonrası 2. ayda kendi seviyesinden düşme sonrası opere edilen omuzda tekrar çıkık meydana geldi ve başarısız sonuç olarak kabul edildi. Opere edilen toplam 60 hastanın hiçbirinde yara yeri enfeksiyonu ve cilt problemi oluşmadı. Yine hiçbir hastada nörovasküler hasar izlenmedi. ABO ya ek olarak remplisaj prosedürü uygulanan 30 hastadan 3 tanesinde posterolateral aksesuar portal civarında sertlik ve ağrı ameliyat sonrası 1. yıl kontrollerinde mevcuttu. Hastaların gruplara göre dış rotasyon ölçümleri istatistik anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Bankart +Remplissage grubundaki hastaların dış rotasyon ölçümlerinin istatistik anlamlı olarak daha düşük olduğu saptanmıştır. Sadece ABO uygulanan hastalarda sağlam omuza göre dış rotasyon kısıtlılığı mevcuttu fakat bu fark istatiksel olarak anlamlı değildi. Uygulanan prosedürlere göre gruplar arasında iç rotasyon ve Rowe skorları arasında istatistik olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Gruplara göre ileri fleksiyon ve abdüksüyon sonuçları incelendiğinde; Bankart +Remplissage prosedürü uygulanan hasta grubunda, izole Bankart onarımı yapılan gruba göre ölçümlerinin istatistik anlamlı olarak daha düşük olduğu saptanmadı. Sonuç: Uygun cerrahi endikasyon varlığında ABO'ya ek olarak uygulanan remplisaj tekniğiyle tatmin edici klinik sonuçlar alınabilmektedir. Ancak ek remplisaj prosedürü sonrasında tenodez etkisi ve kapsüler hacmin daralmasına bağlı olarak eklem hareket açıklıklarında azalma olup olmayacağı tartışma konusu olmuştur ve bu konuyla alakalı hala fikir birliğine varılamamıştır. Biz de sonuçlarımızda ABO ya ek olarak remplisaj prosedürü uygulanmış hastalar izole ABO uygulanmış hastalarla kıyaslandığında; dış rotasyon, ileri fleksiyon ve abduksiyonda ABO ve remplisaj prosedürü birlikte uygulanan hastalar için istatiksel olarak anlamlı derecede düşük eklem hareket açıklıkları sonucuna ulaştık. Sonuçlarımıza göre iç rotasyon derecelerinde iki yöntem arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptamadık. Fonksiyonel olarak her iki prosedürde de Rowe skorları incelendi ve her iki prosedürde de iyi sonuçlar aldık. Doğru hasta seçimi, uygun endikasyonda uygun tedavi, hasta uyumu ve doğru uygulanacak bir rehabilitasyon programı cerrahi sonrası alınacak sonuçlara doğrudan etki etmektedir. Bu sebeple rehabilitasyon programının doğruluğundan hastanın bunu doğru anlayıp uyguladığından emin olmamız gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Whether or not the range of motion is affected in patients undergoing arthroscopic Bankart repair (ABR) and additional remplissage procedure to arthroscopic Bankart repair remains a matter of debate. Based on these, in this study, we aimed to achieve whether the joint range of motion was affected in the post- operative period of the patients whom we applied the remplissage procedure in addition to ABR compared to the patients who received only ABO in our clinic, and to evaluate the functional results of these patients with a larger study group. Method: Between 2017-2021 at Ankara Atatürk Training and Research Hospital and Ankara City Hospital patients who underwent arthroscopic Bankart repair due to anterior shoulder instability and who underwent additional remplissage procedure to arthroscopic Bankart repair were included in the study. In the first year controls examination, measurement and scores recorded and documented in the patient files. Rowe scores, range of motion and demographic data of the patients in their first year controls were evaluated clinically. Results: A total of 60 shoulders of 60 patients, who had 30 isolated arthroscopic Bankart repairs and 30 arthroscopic Bankart repair in addition to remplissage procedure, were included in the study. The mean age of the patients in the study was 27.5±5.8 years; and 70% of the patients were male. Age and gender were not statistically different between the groups according to the procedures applied, and the groups were homogeneously distributed. In 1 of 30 patients who underwent isolated ABR, a re-dislocation of the operated shoulder occurred after falling from same level in the 2nd month postoperatively, and it was accepted as an unsuccessful result. Wound infection and skin problems did not occur in any of the 60 patients who were operated. In 3 of 30 patients, stiffness and pain around the posterolateral accessory port were present at the 1st year postoperative follow-up. External rotation measurements of the patients were statistically significantly different according to the groups. External rotation measurements of the patients in the Bankart + Remplissage group was statistically significantly lower. Patients whith isolated ABR had limited external rotation compared to the intact shoulder, but this difference was not statistically significant. There was no statistically significant difference between the internal rotation and Rowe scores between the groups according to the applied procedures. Conclusion: With the appropriate surgical indication, satisfactory clinical results can be obtained with the remplissage technique in addition to ABR. However, it has been a matter of debate whether there will be a decrease in the range of motion of the joint due to the tenodesis effect and the narrowing of the capsular volume after the additive remplissage procedure, and there is still no consensus on this issue. In our results, we found statistically significantly lower ranges of motion in external rotation, forward flexion and abduction in patients who underwent remplissage procedure in addition to ABR, when compared to patients who underwent isolated ABR. According to our results, we did not find a statistically significant difference between the two methods in the degree of internal rotation. Functionally, Rowe scores were examined in both procedures and we had good results in both procedures