Alternatif finansman yöntemi olarak kitle fonlamasının İslami finans yöntemleriyle incelenmesi ve model önerisi
Investigation of crowdfunding as an alternative financing method with Islamic finance methods and model suggestion
  1. Tez No: 873536
  2. Yazar: ÖMER ÇANAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YURTTADUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Girişimcilerin geleneksel olarak kullandığı finansman yöntemlerine alternatif olarak sunulan kitle fonlama sistemi, son dönemde oldukça popüler olmuş ve yeni platformların kurulmasıyla birlikte girişimcilik ekosistemine oldukça katkı sağlamıştır. Yapılan kavramsal çerçevelerle girişimcilik, girişimciliğin finansmanı, kitle fonlaması, İslami finans sistemi açıklanmaya çalışılmıştır. Kitle fonlama sisteminin, İslami finans ürünleriyle birçok yönden uyumlu özellik taşıdığı görülmüştür. Kitle fonlama sisteminin türleri olan bağış, ödül, borç ve paya dayalı sistemlerde, İslami finans ürünlerinden hibe, karz-ı hasen, müşareke ve mudarebenin karşılaştırılmaları yapılmıştır. Kitle fonlama sisteminin dünyadaki ve ülkemizdeki durumu örneklerle açıklanmıştır. Nihai olarak yapılan kavramsal çerçeve, kitle fonlama sistemi ve İslami finans ürünlerinin uyumu, dünyada oldukça fazla kullanılan ancak ülkemizde daha örneği bulunmayan borçlanmaya dayalı kitle fonlaması sistemine; karz-ı hasen ve müşareke temelli iki farklı model önerilmiştir. Önerilen modellerin dünyada kullanım alanlarının olduğu ve ülkemizde de mevzuatsal düzenlemelerin akabinde hızlı bir şekilde İslami finans ekosisteminde yer bulup, katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The crowdfunding system, which is offered as an alternative to the financing methods traditionally used by entrepreneurs, has become very popular recently and has contributed greatly to the entrepreneurial ecosystem with the establishment of new platforms. Entrepreneurship, entrepreneurship financing, crowdfunding and Islamic finance system have been tried to be explained with the conceptual frameworks made. It has been observed that the crowdfunding system is compatible with Islamic finance products in many aspects. Comparisons were made between the types of crowdfunding systems such as donation, reward, debt and share-based systems and Islamic finance products such as grant, qard-i hasan, musharakah and mudarabah. The situation of the crowdfunding system in the world and in our country is explained with examples. The final conceptual framework, the harmony of the crowdfunding system and Islamic finance products, is based on the debt-based crowdfunding system, which is widely used in the world but has no example in our country; Two different models based on karz-ı hasen and musharakah have been proposed. It is thought that the proposed models have areas of use in the world and will quickly find a place and contribute to the Islamic finance ecosystem in our country, following the legislative regulations.