Cinsiyet temelinde ayrımcılık yasağı
Non-discrimation on the basis of gender
- Tez No: 873537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR KONUK SOMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Modern dünyanın bir gereği olarak karşımıza çıkan ve eşitliğin sağlanması noktasında önemli bir yere sahip olan ayrımcılık yasağı kavramı, dünden bugüne birçok ulusal ve uluslararası belgeye konu teşkil etmiştir. Din, dil, ırk, etnik köken, yaş, siyasi görüş ve daha birçok temelde yasaklanan ayrımcılık kavramı bu çalışmada cinsiyet bağlamında ele alınmıştır. Ataerkil toplum düzeninde kadınlar aleyhine yön bulan eşitlik kavramının cinsiyetler arasındaki eşitliği sağlamak üzere yeniden inşa edilmesi adına hukuk düzleminde birçok düzenleme yapılmıştır. Çalışma kapsamında da bu düzenlemeler ele alınmadan önce kavramsal hakimiyet için öncelikle ayrımcılık, ayrımcılık yasağı ve eşitlik kavramları tanımlanmış ve birbirleriyle ilişkileri açıklanmıştır. Sonraki bölümde cinsiyet ayrımcılığını yasaklayan uluslararası norm ve düzenlemeler ele alınmış ve söz konusu hükümlerin uygulamadaki görünümleri incelenmiştir. Son bölümde ise cinsiyete dayalı ayrımcılık yasağının Türk hukukundaki normatif değişimi ve ilerleyişi ele alınarak ilgili hükümlerin Türk yargı sistemindeki uygulanışı ve bakış açısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of non-discrimination, which is a requirement of the modern world and has an important place in ensuring equality, has been the subject of many national and international documents from past to present. The concept of discrimination, which is prohibited on the basis of religion, language, race, ethnic origin, age, political opinion and many other grounds, is discussed in the context of gender in this study. Many regulations have been made at the legal level in order to rebuild the concept of equality, which is directed against women in the patriarchal social order, to ensure equality between the sexes. Before discussing these regulations within the scope of this study, the concepts of discrimination, non-discrimination and equality are defined and their relations with each other are explained. In the next section, international norms and regulations prohibiting gender discrimination are discussed and the practical manifestations of these provisions are analyzed. In the last section, the normative evolution and progression of the prohibition of discrimination based on sex in Turkish law are discussed and the implementation and perspective of the relevant provisions in the Turkish judicial system are evaluated.