Energy economical and environmental analysis of industrial boilers
Endüstriyel kazanların enerji ekonomik ve çevresel analizi
  1. Tez No: 873554
  2. Yazar: ABDULAZIZ ATABANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİDUR RAHMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiti Malaya UM
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
1985'te sanayileşme planının başarılı bir şekilde uygulanması sonucunda; Malezya tarım ekonomisinden sanayi tabanlı bir ekonomiye dönüşmüştür. Sanayi sektörü, diğer tüm sektörler arasında en yüksek tüketim sektörünü temsil eder ve toplam enerji talebinin yaklaşık %48'ini oluşturur. Bu çalışma, Malezya'daki endüstriyel kazanların enerji tasarrufu, ekonomik ve çevresel analiziyle ilgilidir. Araştırılan üç ilke vardır: Değişken hızlı tahrik kurulumu; dizel ile doğal gaz ve biyokütle gibi diğer yakıt türleri arasında geçiş yapan yakıtlar; ve bu kazanlara ısı geri kazanım sistemlerinin kurulumu. VSD'nin uygulanmasından sonra, su pompalarının hızını %60 oranında azalttığınızda elde edilen sonuçlar, yıllık 4 GWh, %93,6 enerji, 863.375 RM ve 2.160 ton CO2 tasarrufu sağlanabileceğini göstermektedir ki bunların hepsi yüksek enerji tasarrufu, çevresel ve ekonomik faydalar sunmaktadır. Ayrıca, %100 dizel yakıt kullanmak yerine her ikisi için de %50 oranında dizel yakıt ve biyokütle gazı arasında geçiş yapıldığında, yılda 11.946 ton CO2 ve 1.872.532 RM tasarruf edilebileceği bulunmuştur. Son olarak ekonomizer kurulumu, yılda 2.529.779 KWh enerji tasarrufu, 238.573 RM fatura tasarrufu ve 2.150 ton CO2 ile uygulanabilirliğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the successful implementation of the industrialization plan in 1985; Malaysia has changed from an agricultural economy into industrial based economy. The industrial sector represents the highest consuming sector across all other sectors and accounts for about 48% of all total energy demand. This study is concerned with an energy saving, economic and environmental analysis of industrial boilers in Malaysia. There are three principles that have been investigated: Installation of variable speed drive; fuels switching between diesel and other types of fuels such as natural gas and biomass; and installation of heat recovery systems in these boilers. After implementation of VSD, the results obtained when reducing the speed of water pumps by 60% show that 4 GWh, 93.6% of energy, RM 863,375 and 2,160 ton of CO2 could be saved annually which all represent high energy saving, environmental and economic benefits. Also it has been found that when switching between diesel fuel and biomass gas by a percentage of 50% for both instead of using 100% of diesel fuel, 11,946 ton of CO2 and RM 1,872,532 could be saved annually. Finally installation of economizer has proven its viability with 2,529,779 KWh energy saving, RM 238,573 bill saving and 2,150 ton of CO2 per annum.