İç hastalıkları servisinde yatan hastalarda biyokimyasal ve hematolojik parametrelerin fraıl ölçeği ile taranan fiziksel kırılganlık ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of biochemical and hematological parameters with physical fraility scanned with the frail scale in patients in the internal medicine service
  1. Tez No: 873564
  2. Yazar: BURAKHAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Kırılganlık, stresörlere karşı duyarlılığın arttığı, morbidite ve mortalitenin arttığı, fizyolojik işlevlerin azaldığı bir durumdur. Hasta prognozunu öngörebilmek, kırılganlık düzeyini tespit edebilmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bizim araştırmamızda da iç hastalıkları servisinde yatan hastaların; Frail ölçeği kullanılarak değerlendirilen fiziksel kırılganlık derecesi ile hastaların biyokimyasal ve hematolojik parametreleri arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi klinik İç Hastalıkları Kliniğinde; dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre 01.01.2024 – 30.06.2024 tarihleri arasında yatan 253 hasta ile yapıldı. Hastaların kırılganlık dereceleri Frail Ölçeği ile belirlendi. Hastaların, hastaneye başvuru anındaki hematolojik ve biyokimyasal parametreleri kaydedildi. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS25 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, ortanca, çeyrekler arası fark, frekans, yüzde, minimum, maksimum) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectıve: Frailty is a condition in which sensitivity to stressors increases, morbidity and mortality increase, and physiological functions decrease. Various studies have been conducted to predict patient prognosis and determine the level of fragility. In our study, patients hospitalized in the internal medicine service; It was aimed to determine the relationship between the degree of physical frailty assessed using the Frail scale and the biochemical and hematological parameters of the patients. Materıals And Methods: Our study was carried out at the Internal Medicine Clinic of Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital; It was carried out with 253 hospitalized patients between 01.01.2024 and 30.06.2024, according to the inclusion and exclusion criteria. The frailty levels of the patients were determined with the Frailty Scale. Hematological and biochemical parameters of the patients at the time of admission to the hospital were recorded. The results were evaluated statistically. IBM SPSS25 program was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, interquartile difference, frequency, percentage, minimum, maximum) were used when evaluating the research data.