İshal şikayetiyle genel pediatri polikliniğine başvuran hastaların tedavisinde probiyotiklerin sinbiyotiklerle etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of probiotics and synbiotics in the treatment of patients presenting to the general pediatric outpatient clinic with diarrhea
- Tez No: 946874
- Danışmanlar: DR. MÜFERET ERGÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: İshal şikayetiyle başvuran çocuk yaş grubu hastalarda probiyotik ve sinbiyotiklerin, akut ishal epizoduna etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 10 Temmuz 2009-20 Mayıs 2010 tarihlerinde Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Pediatri polikliniklerine ishal şikayetiyle başvuran 150 çocuk çalışmaya alındı. Hastalar rastgele 3 gruba ayrılıp bir gruba sadece ağızdan rehidratasyon sıvısı (ORS) (kontrol) (n=50), bir gruba ORS+Bifidobacterium bifidum+İnülin (n=50), bir gruba da ORS ve Saccharomyces boulardii (n=50) günde bir kere 7 gün boyunca verildi. Hastalar 10 gün boyunca vücut ağırlıkları, günlük dışkılama sayıları, varsa kusma sayıları açısından takip edildi. Her hasta için gaita örneklerinde Rotavirüs araştırıldı. Bulgular: 150 hastanın 83'ü kız (%53.3) ve 67'si erkek (%44.6) idi. Hastaların yaşları 6 ay ile 60 ay arasında değişmekte olup, ortalama yaş 27.38±15.57 aydır. Bifidobacterium bifidum kullanılan grubun tedavi bitiminde başvuru gününe göre tartı alımlarının olduğu görüldü. Saccharomyces boulardii kullanılan grupta ve kontrol grubunda ise tedavi bitiminde tartı kaybı olduğu saptandı. Ancak iki grup arasında kilo kaybı miktarının kontrol grubunda daha fazla olduğu bulundu. Bifidobacterium bifidum alan grupta tedavinin 5. gününde, Saccharomyces boulardii grubunda 6. Gününde, kontrol grubunda ise 7. günden itibaren kilo alımı başladığı belirlendi. Bifidobacterium bifidum ve plasebo alan gruplarda 6.günden, Saccharomyces boulardii alan grupta 7. günden itibaren hiç kusma olmadığı görüldü. İshalli gün sayıları Saccharomyces boulardii için 5.32±0.98 (ort. 5 gün), Bifidobacterium bifidum için 4.50±0.71 (ort. 5 gün), kontrol grubu için 5.84±0.79 (ort.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of the study is to evaluate the efficacy of probiotics and synbiotics on acute diarrhea episode in children. Materials and Methods: 150 children applied with acute onset diarrhea to Ministry of Health Göztepe Educational and Research Hospital between 10 July 2009-20 May 2010 were examined. They were randomized into three groups to receive either only oral rehydration solution (ORS) (control) (n=50), ORS+Bifidobacterium bifidum+Inulin (n=50) or ORS+Saccharomyces boulardii (n=50) once daily for 7 days. Every day, patients assessed for frequency of defecation, daily weights and vomiting for 10 days. Rotavirus was looked for in the stools of all children. Results: Of the 150 patients 55.3% (n=83) were girls, 44.6% (n=67) were boys. Patients were aged 6-60 moths and mean age was 27.38±15.57 months. The group who received B.bifidum gained weight when the treatment was lasted. The groups who received S.boulardii or ORS lost weight. Between these two groups, control group lost weight more than S.boulardii group. Gaining weight started on day 5 in B.bifidum group, on day 6 in S.boulardii and on day 7 in control group. In B.bifidum and control groups, children never vomitted from day 6 and, in S.boulardii group from day 7.