Şanlıurfa yöresindeki keçilerde mitokondriyal sitokrom b (CYTB) gen polimorfizmi ve filogenetik analizler
Mitochondrial cytochrome b (CYTB) gene polymorphism and phylogenetic analyzes in goats in Şanlıurfa region
  1. Tez No: 873591
  2. Yazar: ENGİN DEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHADDİN KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırmada, Şanlıurfa ili keçilerinin filogenetik ağaçlarının moleküler tekniklerle belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplam genomik DNA izolasyonu için keçilerden kan örnekleri toplandı. DNA numunelerinde, mitokondriyal Sitokrom b (CYTB) gen bölgesini çoğaltmak için ileri ve geri primerler kullanılmıştır. Mitokondriyal CYTB gen bölgesi polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tekniği kullanılarak amplifiye edildi ve PCR ürünlerinin gen sekansı bilgileri elde edilmiştir. Keçilerde, CYTB gen dizisinde, toplam alan sayısı, G+C oranı, polimorfik bölge sayısı, haplotip sayısı, haplotip çeşitliliği, nükleotid çeşitlilik değerlerine dayanan DNA polimorfizmi 560, 0.407, 81, 13, 1.000±0.0030, 0.03395±0.00434 olarak bulundu. Keçilerde, genetik uzaklık 0.0000-0.0299 arasında değişmektedir. Filogenetik analizlerde; genetik ilişkileri göstermek için UPGMA (Aritmetik Ortalama ile Ağırlıklı Eş Grup Yöntemi) yöntemi ve Kimura-2-parametre modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the phylogenetic trees of Şanlıurfa province goats using molecular techniques. Blood samples were collected from goats for total genomic DNA isolation. In DNA samples, forward and reverse primers were used to amplify the mitochondrial Cytochrome b (CYTB) gene region. The mitochondrial CYTB gene region was amplified using the polymerase chain reaction (PCR) technique and the gene sequence information of the PCR products was obtained. In goats, DNA polymorphisms in the CYTB gene sequence based on total number of domains, G+C ratio, number of polymorphic regions, number of haplotypes, haplotype diversity, and nucleotide diversity values ​​were found as 560, 0.407, 81, 13, 1.000±0.0030, 0.03395±0.00434. In goats, genetic distance varies between 0.0000-0.0299. In phylogenetic analyses; UPGMA (Weighted Peer Group Method with Arithmetic Mean) method and Kimura-2-parameter model were used to show genetic relationships.