Uzaktan Çalışmanın Çalışanların İş Stresi, Motivasyonu ve Performansı Üzerindeki Etkileri: Somaliland Örneği
The Impact of Remote Working on Employees' Job Stress, Motivation And Performance: Case of Somaliland
  1. Tez No: 873611
  2. Yazar: MONA DAHIR FARAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
COVID-19 salgını ve beraberinde getirdiği kısıtlamalar, organizasyonların işleyişinde bir dönüm noktasına neden olmuştur. Organizasyonlar politikalarını, çalışanların uzaktan çalışmasına izin verecek şekilde güncellemiştir. Ancak günümüzde yöneticiler, ofis dışında çalışanların iş stresi, iş motivasyonu ve görev performansı konusunda endişe duymaktadır. Bu yüzden işverenler arasında, çalışanlarının ofise geri getirilip getirilmemesi ya da uzaktan çalışmalarına izin verilip verilmemesi konusunda görüş ayrılığı olduğu bilinmektedir. Bu çalışma, yöneticilerin karar verebilmeleri adına uzaktan çalışmanın çalışanlarının iş stresi, motivasyonu ve görev performansı üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak anket kullanılarak Somaliland'da uzaktan çalışanlardan 174 geçerli veri elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, uzaktan çalışmanın çalışanların iş stresi üzerinde anlamlı bir negatif etkiye, iş motivasyonu üzerinde anlamlı bir pozitif etkiye ve görev performansı üzerinde anlamlı bir pozitif etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bulgular, iş stresinin çalışanların medeni durumuna, kurumsal desteğin ise çalışanların yaşına bağlı olarak farklılaştığını göstermektedir. Sonuç olarak, organizasyonlardaki yöneticilerin çalışanlarına motivasyonlarını korumak ve işlerini en iyi şekilde yapmalarını sağlamak için uzaktan çalışma seçeneği sunmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic and its restrictions have caused a turning point in the functioning of organizations. As a result, organizations have updated their policies to allow employees to work remotely. However, today, managers are concerned about the work stress, work motivation, and job performance of employees who are working remotely. Therefore, there are two divergent approaches to bringing their employees back to the office or allowing them to work remotely. This study aims to reveal the impact of remote working on employees' work stress, motivation, and job performance so that managers can make decisions. In the study, we obtained data from 174 remote workers in Somaliland using a questionnaire. According to the study's findings, remote working has a significant negative impact on employees' job stress, a significant positive impact on job motivation, and a significant positive impact on employees' task performance. Furthermore, the findings show that job stress differs depending on the marital status of employees and organizational support differs depending on the age of employees. As a result, it is recommended that managers in organizations offer their employees the option to work remotely to keep them motivated and enable them to do their jobs in the best possible way.