Uluslararası İnsan Hakları Hukukunda çalışma hakkı ve insana yakışır iş
The right to work in International Human Rights Law and decent work
  1. Tez No: 873654
  2. Yazar: NAZRIN RZAYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN DENİZ UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışma hakkı, temel bir insan hakkıdır. Bu hak bağlamında insanın öncelikle bir işe sahip olması gerekir. Dolayısıyla, yeterli istihdamın sağlanması ve işsizliğin önlenmesi çalışma hakkının kapsamı dahilinde yer alan en önemli konulardır. Fakat, çalışma hakkı sadece bir işe sahip olmaktan ibaret değildir. İlgili işin insana yakışır iş olması gerekir. İnsana yakışır iş kavramının doğrudan ilişkili olduğu hak çalışma hakkıdır. Nitekim insana yakışır işin hem literatürde hem de uluslararası insan hakları belgelerinde çalışma hakkı kapsamında değerlendirildiği ve tanımlandığı görülür. İnsana yakışır işe karşı bu yaklaşımların incelenmesi çalışmamızın temel amacını teşkil eder. Bu doğrultuda çalışmamızda öncelikle çalışma hakkının kapsamı ele alınır. Uluslararası Çalışma Örgütü (International Labour Organization / ILO) çalışma hakkının gelişiminde önemli yere sahip uluslararası bir örgüttür. İnsana yakışır iş kavramı ilk kez ILO tarafından 1999 yılında ortaya atılmıştır. Dolayısıyla, ILO'nun uluslararası çalışma dünyasına ilişkin vizyonunun araştırılması çalışmamız açısından önem taşımaktadır. Çalışma hayatına ilişkin yeni bir kavram olan insana yakışır iş, 21'inci yüzyılda kabul edilen bir dizi uluslararası belgede de yerini almıştır. Bu hususa ilişkin olarak çalışmamızda, söz konusu belgelerde insana yakışır işin konumu ve taşıdığı amaçlara çalışma hakkı ile ilişkisi bağlamında değinilir. Bunun yanı sıra, günümüzde Uluslararası Çalışma Örgütü'nün sosyal adalet hedefininin sağlanması doğrultusunda insana yakışır iş yeni bir araç olarak karşımıza çıkar. Bu bağlamda, çalışmamızda farklı ülkelerde insana yakışır işin sağlanması amacıyla çalışma hayatına ilişkin sorunların ve boşlukların ortadan kaldırılmasına yönelik ILO'nun uyguladığı programlar değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
The right to work is a fundamental human right. In the context of this right, a person must first have a job. Therefore, ensuring adequate employment and preventing unemployment is vital within the scope of the right to work. Moreover, the right to work is not just about being an employee. The work one has must be a decent one. It is seen that decent work is evaluated and defined within the scope of the right to work in the literature and international human rights documents. Examining the current aspects and regulations for decent work constitutes the main purpose of our study. In this regard, in our study, first of all, the scope of the right to work is analysed. The International Labor Organization (ILO) is an international organization that has an important place in developing labour rights. The concept of decent work was first put forward by this Organization in 1999. Therefore, investigating the ILO's vision of the international working world is important for our study. Decent work, a new concept regarding working life, has been included in several international documents adopted in the 21st century. In our study, the position of decent work and its purposes are mentioned in the documents in question with links to right to work. In addition, today, decent work emerges as a new tool for achieving the International Labor Organization's social justice goal. In this context, our study has evaluated the programs implemented by the ILO to eliminate the problems and gaps related to working life and ensure decent work in different countries.