Lise öğrencilerinin fiziksel aktivite ve algıladıkları sosyal destek düzeyleri ile beden eğitimi dersine yönelik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between high school students' physical activity levels, perceived social support levels and their tendency towards physical education lesson
- Tez No: 873698
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN GÖRÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, lise öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri, algıladıkları sosyal destek düzeyleri ile beden eğitimi dersine yönelik eğilimleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda araştırmada, öğrencilerin bazı sosyo-demografik değişkenlerinin sayılan özelliklere etkisinin belirlenmesine de çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde Osmaniye ili Kadirli ilçesine bağlı farklı niteliklere sahip devlet liselerinde eğitim gören toplam 553 lise öğrencisi (Fen Lisesi, n=167), Anadolu Lisesi, n=275, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, n=111) oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak; araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Schembre ve ark (2015) tarafından geliştirilen ve Türkçe 'ye uyarlanması Eskiler ve ark (2016a) tarafından yapılan“Bilişsel Davranışçı Fiziksel Aktivite Ölçeği”, Zimet ve ark (1988) tarafından geliştirilen Türkçe 'ye uyarlanması Eker ve ark (1995a) tarafından yapılan ve yine Eker ve ark (2001) tarafından revize edilen“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeğinin Gözden Geçirilmiş Formu”, Hilland ve ark (2009) tarafından geliştirilen Türkçe 'ye uyarlanması Erbaş ve ark (2015) tarafından yapılan“Beden Eğitimi Dersi Yatkınlık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine whether there is a significant relationship between high school students' physical activity and perceived social support levels and their tendencies towards physical education course according to socio-demographic variables. In order to reveal the current situation, descriptive (survey) and relational screening method was used. The sample of the research was conducted in public high schools with different qualifications in the Kadirli district of Osmaniye province in the 2022-2023 academic year [Anatolian High School (n = 6), Science High School (n = 1), Anatolian Imam Hatip High School (n = 2), Vocational and Technical Anatolian High School). It was conducted on a sample of 553 high school students [Science High School (n=167), Anatolian High School (n=275), Vocational and Technical Anatolian High School (n=111)]. As data collection tools in the study;“Personal Information Form”developed by the researcher,“Cognitive Behavioral Physical Activity Scale”developed by Schembre et al (2015) and adapted to Turkish by Eskiler et al (2016a), The“Revised Form of the Multidimensional Perceived Social Support Scale”developed by Zimet et al (1988), adapted into Turkish by Eker et al (1995a) and revised by Eker et al (2001), and the“Physical Education Course Disposition Scale”developed by Hilland et al (2009) and adapted into Turkish by Erbaş et al (2015) were used. SPSS package programmed was used for data analysis.