Muzaffer İzgü'nün hikâye kitaplarının nezaket stratejileri bağlamında incelenmesi
Analysis of Muzaffer İzgü's story books in the context of politeness strategies
- Tez No: 873707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çalışmamızda Brown ve Levinson (1978,1987)'ın nezaket kuramı, Türkiye Türkçesindeki kullanımları boyutunda ele alınmıştır. Nezaket kuramının Türk dilinde hangi bağlamlarda ve hangi dilsel yapılarla kendini gösterdiğini tespit etmek için inceleme nesnesi olarak Muzaffer İzgü'nün Ökkeş Serisi'ni oluşturan“Ökkeş Lunaparkta, Ökkeş Kurt Avında, Ökkeş Balık Avında, Ökkeş Kapıcı, Ökkeş İşportacı, Ökkeş Bahçıvan, Ökkeş Otoparkta, Ökkeş Maçta, Ökkeş Dolmuşçu, Ökkeş Denizde”adlı 10 kitap belirlenmiştir. Çalışmamızın giriş bölümünde çalışmanın problem durumu, problem cümlesi, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, çalışmanın sınırlılıkları ve çalışmamızla ilgili tanımlara yer verilmiştir Çalışmanın ikinci bölümünde kuramsal açıklamalar, üçüncü bölümünde ise çalışmada kullanılan yöntem, araştırmanın modeli, evren ve inceleme nesnesi, verilerin toplanması ve analiziyle ilgili bilgiler açıklanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda elde edilen bulgular, çalışmanın dördüncü bölümünde detaylıca açıklanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, nezaket stratejilerine göre değişiklik göstermektedir fakat genel olarak değerlendirildiğinde Brown ve Levinson(1978,1987)'ın nezaket stratejilerinin Ökkeş Serisi'nde, farklı bağlamlar ve dilsel yapılar çerçevesinde kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde, çalışmada elde edilen bulgular, çalışmamıza konu olan nezaket kuramıyla ilgili alanyazında yapılmış diğer çalışmalarla kıyaslanmıştır. Elde edilen veriler çalışmanın altıncı bölümünde detaylıca açıklanarak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, Brown and Levinson's Politeness Theory has been examined in the context of its use in Turkish language in Turkey. To determine how Politeness Theory manifests itself in Turkish, especially in which contexts and with which linguistic structures, Muzaffer İzgü's“Ökkeş Series,”consisting of 10 books titled“Ökkeş Lunaparkta, Ökkeş Kurt Avında, Ökkeş Balık Avında, Ökkeş Kapıcı, Ökkeş İşportacı, Ökkeş Bahçıvan, Ökkeş Otoparkta, Ökkeş Maçta, Ökkeş Dolmuşçu, Ökkeş Denizde,”has been selected as the subject. The introductory section of our study includes the problem statement, research question, research purpose, significance of the research, limitations of the study, and definitions related to our study. The theoretical explanations are presented in the second section of the study, while the third section covers the methodology used in the study, research model, population and object of examination, and information about data collection and analysis. The findings obtained as a result of the analyzes are explained in detail in the fourth section of the study. The findings of the study vary according to politeness strategies, but in general, Brown and Levinson's (1978, 1987) politeness strategies are used in Ökkeş Series in different contexts and linguistic structures. In the fifth section of the study, the findings obtained in the study are compared with other studies in the literature on politeness theory, which is the subject of our study. The data obtained are explained in detail in the sixth section of the study and the study is concluded.