Muzaffer İzgü'nün MEB tavsiyeli eserlerinin Türkçe eğitimi amaçlarına uygunluğu yönünden değerlendirilmesi
An evaluation of whether or not Muzaffer İzgü's N.M.E. recommended works are suitable for the aims of Turkish education programme
- Tez No: 145029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASİYE DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Türkçe öğretim süreci içerisinde, ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin dil ve kimlik kazanımmda, okutulan eserlerin önemli bir yeri vardır. Bu eserlerin hedef kitlenin dil ve kimlik kazanımmda doğru ve etkili bir rol oynayabilmesi için Türkçe öğretmenlerinin, okutacakları kitaplarda birtakım kriterleri göz önünde bulundurması gerekir. Bu çalışmada Muzaffer İzgü'nün MEB tavsiyeli eserlerinin İlköğretim Okulları Türkçe Eğitim Programı amaçlarına uygunluğu ve öğrencilerin dil ve kimlik kazanımma etkisi yönünden bir değerlendirme yapılmıştır. Yapılan değerlendirmede hikâyelerde dilin kullanımı ve içerik özellikleri esas alınmıştır. İncelenen hikâyelerde Türkçenin kullanımı konusunda şu bulgular elde edilmiştir: - Konuşma dili ve yerel dile ait kelimeler çok kullanılmıştır. - Kullanımı yaygm olmayan kelimeler cümlelerde sıklıkla yer almıştır. - İmlâ ve noktalama hataları oldukça fazladır. - Tekrar hataları yapılmıştır. - Cümlelerde eksiklik ve fazlalıklar vardır. - Sıra yanlışları yapılmıştır. - Cümlelerin çoğu devriktir. - Cümle uzunlukları seviyenin üstündedir. Yukarıdaki bulgulardan, hikâyelerin dilinin Türkçe Eğitimi amaçlanna uygun olmadığı sonucuna varılmıştır.11 Araştırmada ele alman her beş hikâye kitabında verilen mesajların öğrencilere, olumlu davranış değişikliği yapacağı, kimlik kazanımına katkıda bulunacağı belirlenmiştir. Hikâyelerde örnek alınacak kahramanların ve özendirilen hayat/düşünce tarzının öğrencilerin kültürel kimliğini kazanmasında yeterince etkili olmayacağı kanaatine varılmıştır. Araştırmanın sonunda, ilköğretim ikinci kademe öğrencileri için Muzaffer İzgü'nün MEB tavsiyeli eserleri Türkçe eğitimi amaçlarına uygunluğu yönünden değerlendirilmiş ve elde edilen bulgulardan yola çıkılarak bazı öneriler dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In the period of the teaching of Turkish, the works read have an important role in the language and the identity formation of the elementry schools' second level students. In this study, an evaluation of whether or not Muzaffer İzgü's N.M.E. recommended Works are suitable for the aims of Turkish Education Programme and these works' effects on gaining language and identity are made. In the evaluation, the use of language- and the properties of the works are considered. In the stories evaluated, the following data are found out: - The words belonging to local language and daily use are used frequently. - Some not commonly used words are used frequently. - There are many punctuation mistakes. - Many repetition mistakes are made. - Within the sentences, there are many extra and missing elements. - Chronological and orderly mistakes are made. - Many of the sentences are inverted. - The length of the sentences are above the level. Using the data above, it can be stated that the language of the stories is not applicable to the targets of the teaching of Turkish. The messages given in the five of the stories examined are seen to make some behavioral changes and help them gain an identity. The heroes to be taken as an example in the stories are agreed to be effective on the cultural identity gaining of the students.IV At the end of the research, Muzaffer İzgü's N.M.E. recommended works are evaluated in terms of their suitability to the education of the elementry second-level students and moving from the data gathered, some recommendations are made.