Cerrahi Servislerinde Çalışan Hemşirelerin Uyku Kalitesi ile İlaç Uygulama Hataları Arasındaki Riskin Belirlenmesi
The Determination of the Risk Between the Sleep Quality and Medication Application Errors of Nurses Working in Surgical Clinics
- Tez No: 873728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KOÇAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışma cerrahi servislerinde çalışan hemşirelerin uyku kalitesi ile ilaç hataları riski arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı özellikte olan çalışma 15 Ocak- 15 Nisan 2023 tarihleri arasında Ankara'da bulunan dört devlet ve bir özel hastanenin cerrahi servislerinde yapılmıştır. Çalışma 192 hemşire katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler "Hemşire Tanıtım Formu'', Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Epworth Uykululuk Ölçeği ve İlaç Uygulama Hatası Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin istatiksel analizinde Statistical Package for the Social Sciences Statistics 26 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde Pearson Korelasyon katsayısı, Bağımsız Örneklem T testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey testi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study aims to determine the relationship between the sleep quality of nurses working in surgical services and the risk of medication errors. Materials and Methods: The study, which has both descriptive and correlational features, was carried out in the surgical clinics of Ankara's four public hospitals and one private hospital between January 15- April 15 2023 with a total of 192 nurses. The data were collected using the“Nurse Introduction Form,”Pittsburgh Sleep Quality Index, Epworth Sleepiness Scale, and Medication Administration Error Scale. The Statistical Package for the Social Sciences Statistics 26 package program was used for the statistical analysis of the data. The test methods used in the analyses are as follows; Pearson correlation coefficient, Independent Sample T-Test, One-way analysis of variance , and Tukey's test.