2020-2022 yılları arasında dijital platformlarda yayınlanan dizilerde güçlü kadın olgusu: Netflıx örneği
On digital platforms between 2020-2022 the phenomenon of strong women in TV series broadcasted Netflix example
  1. Tez No: 882365
  2. Yazar: KEVSER YÜNKÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışma, toplumsal cinsiyet bağlamında kadına yüklenen rollerin dijital medya platformlarında nasıl temsil edildiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Feminist kuram başlığı altında incelenen toplumsal cinsiyet kavramı, günümüzde önemli araştırma konularından biridir. Kadının toplumsal normlar içerisindeki konumu, evrensel ve yerel düzeyde önem arz etmektedir. Bu bağlamda medyada yayınlanan içeriklerin, izleyiciyi yönlendirme noktasında çok önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Özellikle altın saatlerde (prime-time) yayınlanan dizilerde toplumsal cinsiyet normları, patriarkal düzen altında kadınları temsil etmektedir. İçeriklerde kullanılan eril dil ve karakterlerle özdeştirilen seyirci, patriarkal düzenin pekişmesini ve gündelik yaşantıdaki kadın rollerinin bu yapı içerisinde şekillenmesini sağlamaktadır. Bahsi geçen bu anlatılar doğrultusunda, çalışmanın ilk aşamasında feminist kuram, toplumsal cinsiyet ve Türk dizilerinde kadın temsili üzerinde durulmuştur ve ardından dijital platformlar hakkında bilgilendirme yapılarak, Türkiye'de dijital platformların gelişim sürecine bakılmış, çalışmaya konu olan Netflix'in tarihçesi ve orijinal içeriklerinde kadın temsilinden bahsedilmiştir. Netflix'in seçilme gerekçesi abone sayısı ve içeriklerindeki fazlalık olarak belirlenmiştir. Çalışmada 2020-2022 yıllarında yayınlanan Netflix orijinal Türk dizileri ele alınmıştır. Diziler, içerik analizi analiz yöntemi ile incelenmiş ve dizilerdeki kadın temsili, feminist kuram ve toplumsal cinsiyet açısından yorumlanmıştır. Bu bağlamda dijital platformlarda yayınlanan dizilerdeki kadın temsilinin, televizyon dizilerindeki kadın temsili ile karşılaştırılması yapılmıştır. 2020-200 yılları arasında Netflix'te yayınlanan 12 dizi incelenmiştir. Çalışmayı kapsayan dizilere bakıldığında, Netflix'te yayınlanan dizilerdeki kadın temsillerinin toplum tarafından atfedilen rollerin dışında olduğu ve geleneksel anlatıların temsilinde olumlu anlamda bir kırılma yarattığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how the roles assigned to women in the context of gender are represented on digital media platforms. The concept of gender, examined under the title of feminist theory, is one of the significant research topics today. The position of women within social norms holds importance both universally and locally. In this context, it is known that the content broadcast in the media plays a crucial role in guiding the audience. Especially in prime-time series, gender norms represent women under a patriarchal order. The audience, identified with the masculine language and characters used in the content, ensures the reinforcement of the patriarchal order and the shaping of women's roles in everyday life within this structure. In line with these narratives, the first phase of the study focuses on feminist theory, gender, and the representation of women in Turkish TV series. Following this, information about digital platforms is provided, examining the development process of digital platforms in Turkey, and discussing Netflix's history and the representation of women in its original content. Netflix was chosen for its high number of subscribers and the abundance of its content. The study examines Netflix's original Turkish series released between 2020-2022. The series were analyzed using content analysis methods, and the representation of women in the series was interpreted from the perspectives of feminist theory and gender. In this context, the representation of women in series broadcast on digital platforms was compared to that in television series. Twelve series released on Netflix between 2020-2022 were examined. It was concluded that the representation of women in Netflix series diverged from the roles attributed by society and created a positive break from traditional narratives.