Taşıyıcı bitkilerin (TMS16 ve TMS41 kapsamında) muhasebeleştirilmesi ve ceviz bahçesi işletmesinde uygulama
Accounting of bearer plants (within the scope of TMS16 and TMS41) and application in walnut orchard management
- Tez No: 873777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYMEN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışma tarımsal faaliyetlerin açıklaması ve Türkiye Muhasebe Standart 41 ve Türkiye Muhasebe Standart 16 Taşıyıcı bitkiler açısından incelenmesi, taşıyıcı bitki örmeği olan cevizin ceviz işletmesinde muhasebe uygulama örneği içermektedir. Çalışma dört ana kısımdan oluşmaktadır. Çalışmada birinci bölümünde, Tarım, tarımsal üretim ve tarımsal faaliyetler, genel bilgiler, sonrasında tarım dışı faaliyetler, tarım işletmesi olgusu, ceviz ve ceviz üretimi, Türkiye'de ve Dünya'da ceviz üretim ve ceviz türleri. İkinci bölümde, Tarım muhasebesi açıklaması tarım muhasebesi önemi ve kavram açıklamaları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Türkiye Muhasebe Standartları 41 Tarımsal Faaliyet Standarttı, Taşıyıcı bitkiler değişiklikleri, Türkiye Muhasebe Standartları 16 Maddi Duran Varlıklar açıklaması, Dördüncü bölümde; Taşıcı bitki olan Ceviz meyvesinin ve ceviz Bahçeciliği yapan yerel işletmenin TMS 41 VE TMS 16 muhasebe standartlarına örnek bir uygulama yapılmıştır. ( TMS 20 DEVLET TEŞVİKLERİ) Tarım insanoğlu için vazgeçilmez bir unsur olup, kendi uğraşı olsun, işletme faaliyeti olsun diğer sektörlerin doğrudan veya dolaylı ilişkileri bağlılığı sektör hareketliliğine, dolayısıyla ekonomik kalkınmaya olumlu sonuç oluşturur. Ülkemizde sanayileşme genişlemelerine yanı sıra tarım sektörü ülke açısından önemlidir. Sermaye devamlılığı için Tarımsal alanda ihracatın artırılması gelirlerin getirilmesi önemi bilinmekte, sanayileşmede süreç olarak bilinmektedir. Çalışmanın amacı, ülkemizde ve uluslararası ortamda tarımsal faaliyetlerin, muhasebe standartları yönüyle muhasebeleştirilmesi, özellikle bitkisel üretim alanında,“Taşıyıcı bitkiler”adı altında üretim yapan işletmelerin muhasebe uygulamalarına örnek teşkil etmek amacıyla sorunlara çözüm yolları oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
n and agricultural activities, general information, then non-agricultural activities, the phenomenon of agricultural enterprises, walnuts and walnut production, walnut production and walnut types in Turkey and the World. In the second part, agricultural accounting explanation, importance of agricultural accounting and concept explanations are explained. In the third section, Turkish Accounting Standards 41 Agricultural Activity Standards, Bearer plants changes, Turkish Accounting Standards 16 Tangible Assets explanation, In the fourth section; An exemplary application has been made to TMS 41 AND TMS 16 accounting standards of the walnut fruit, which is a bearer plant, and the local enterprise engaged in walnut gardening. (TMS 20 GOVERNMENT INCENTIVES) Agriculture is an indispensable element for human beings, and whether it is their own occupation or a business activity, direct or indirect relationships and dependency of other sectors create positive results for sector mobility and therefore economic development. In addition to industrialization expansion in our country, the agricultural sector is important for the country. It is known that increasing exports in the agricultural field and bringing income for capital continuity is known as a process in industrialization. The aim of the study is to account for agricultural activities in terms of accounting standards in our country and internationally, and to create solutions to problems, especially in the field of plant production, in order to set an example for the accounting practices of enterprises producing under the name of“Carrier plants”.