Sosyal yardımların haneler üzerindeki etkisinin duygular bağlamında incelenmesi
Examining the impact of social assistance on households in the context of emotions
  1. Tez No: 873778
  2. Yazar: LATİFE AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KALKANDELER ÖZDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yoksul bireyler olumsuz duyguları daha fazla yaşamakta ve bu olumsuz duyguları yaşamlarına yansıtmaktadır. Duygu şahsa özel ve karşılığı tek bir kişide olan bir histir. Bu araştırmada, yoksulluk perspektifinden kişilere bakıldığında mahcubiyet, utanç, hüzün hali bedene yansımış ve benliği ele geçirmiştir. Bu doğrultuda yoksul bireyler daha utangaç olup toplumda göze batmak istemeyen konumları tercih etmekte ve bu hal onların giyim, konuşma ve davranışlarını etkilemektedir. Aynı yoksulluk türü içerisinde olan bireylerin hayata dair biriktirdikleri simgeler ve bu simgeleri anlamlandırışlarında ortak değerler bulunmaktadır. Simgesel etkileşim ortak grup, değer vb. niteliklere sahip olan bireylerin tek düşünce etrafında toplanıyor olmasıdır. Yoksulluğun duygular çerçevesinde kişiye yansıması ve yakın çevresine yansıttığı anlam, olumsuz duygular üzerinden şekillenmekte olup araştırmada kazanılan bilgilere göre yardım alıyor olmak utanç duygusunu beraberinde getirirken saklama ihtiyacını da görece yanında getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Poor individuals experience negative emotions more and reflect these negative emotions in their lives. Emotion is a feeling that is personal and corresponds to a single person. In this research, when people are looked at from the perspective of poverty, embarrassment, shame and sadness are reflected in the body and take over the self. In this regard, poor individuals prefer positions that are more shy and do not want to stand out in society, and this affects their clothing, speech and behavior. There are common values in the symbols accumulated by individuals in the same type of poverty about life and the meanings they give to these symbols, and symbolic interaction can be a common group, value, etc. The reason is that individuals with these qualifications gather around a single thought. The reflection of poverty on the person within the framework of emotions and the meaning it reflects to the immediate environment is shaped through negative emotions, and according to the information gained in the research, receiving help brings with it the feeling of shame and the need to hide it.