Öğretmenlerin yapay zeka farkındalıkları ile yenilikçi pedagoji uygulamaları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' awareness of artificial intelligence and innovative pedagogy practices
  1. Tez No: 873820
  2. Yazar: ESRA İÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmaya konu olan“Öğretmenlerin Yapay Zeka Farkındalıkları İle Yenilikçi Pedagoji Uygulamaları Arasındaki İlişki”adlı bu çalışmanın amacı, özel yetenekli öğrencilere eğitim veren öğretmenlerin yapay zeka farkındalıkları ve yenilikçi pedagojik bakış açıları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymak ve öğretmenlerin yenilikçi pedagoji düzeylerinin yapay zeka farkındalığını yordayıp yordamadığını belirlemektir. Araştırma, yöntem bakımından nicel araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'dan katılan toplam 289 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın bazı sonuçlarına göre öğretmenlerin yapay zeka farkındalıkları arttıkça yenilikçi pedagoji uygulamalarının da arttığı söylenebilir. Ayrıca yenilikçi pedagoji puanları düştükçe yapay zeka farkındalıklarının da düştüğü belirlenmiştir. Dolayısıyla, yapay zeka farkındalıkları sınıf içindeki yenilikçi pedagoji uygulamalarını yordamaktadır. Öğretmenlerin her bir yapay zeka farkındalığının sınıflardaki yenilikçi pedagoji uygulamalarını artırdığı, yenilikçi pedagoji uygulamalarının da yapay zeka farkındalıklarını artırdığı anlaşılmaktadır. Öğretmenlerin hem yapay zeka konusundaki bilgi ve becerilerinin hem de yenilikçi pedagoji uygulama becerilerinin geliştirilmesi, eğitim süreçlerinde daha etkili ve verimli bir ortamın oluşturulmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study, The aim of this study, titled“The Relationship Between Teachers' Artificial Intelligence Awareness and Innovative Pedagogy Practices”, is to reveal whether there is a significant relationship between the artificial intelligence awareness and innovative pedagogical perspectives of teachers teaching specially talented students. In addition, it is to determine whether teachers' innovative pedagogy levels predict artificial intelligence awareness. The research was designed as a quantitative research in terms of methodology. The study group of the research consists of a total of 289 teachers participating from Istanbul. According to some results of the research, it can be said that as teachers' awareness of artificial intelligence increases, innovative pedagogy practices also increase. It has also been determined that as innovative pedagogy scores decrease, artificial intelligence awareness also decreases. Therefore, artificial intelligence awareness predicts innovative pedagogy practices in the classroom. It is understood that each level of artificial intelligence awareness of teachers increases innovative pedagogy practices in classrooms, and innovative pedagogy practices increase their awareness of artificial intelligence. Improving both teachers' knowledge and skills on artificial intelligence and their innovative pedagogy application skills can contribute to the creation of a more effective and efficient environment in educational processes.