Ceza muhakemesi hukukunda tanık
Witness in criminal proceeding law
- Tez No: 873823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ceza muhakemesinin gayesi maddi gerçekliğin tüm çıplaklığı ile ortaya çıkartılmasının sağlanmasıdır. Maddi gerçeklik ortaya çıkarttırılırken birçok ispat aracı olarak delil kullanılır. Bu delillerden en önemlisi ve en çok kullanılanı tanık beyanıdır. Tanık beyanı sübjektif olduğu ve insan hafızasına dayalı olduğu için tam olarak doğru ve gerçeği yansıtmaz. Bu nedenle de tanık beyanı değerlendirilirken dikkatli olunması gerekmektedir. Bu çalışmamızda tanıklık kurumu, tanık olabilecek kişiler, tanıklıktan çekinme hakkı, tanığın hak ve yükümlülükleri, tanıkların çağrılması, dinlenmesi, tanık beyanının delil değeri ve tanıkların korunması konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the criminal procedure is to ensure that material reality is revealed in all its nakedness. When material reality is revealed, evidence is used as many means of proof. The most important and most used of these pieces of evidence is the witness statement. Since the witness statement is subjective and based on human memory, it does not reflect the exact truth and reality. For this reason, it is necessary to be careful when evaluating the witness statement. In this study, the institution of testimony, persons who may be witnesses, the right to abstain from testimony, the rights and obligations of the witness, the calling of witnesses, the hearing of witnesses, the evidentiary value of the witness statement, and the protection of witnesses were discussed.