Females projesi uzaktan eğitim platformunun özel yetenekli öğrencisi olan öğretmenlerin STEM tutum, farkındalıklarına etkisi ve öğretmen görüşleri
The effect of the females project distance learning platform on the STEM attitude, awareness of teachers with specially talented students and teachers opinions
- Tez No: 873824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
STEM alanlarındaki iş gücü talebi, nitelikli eğitmen eksikliğini gidermeyi gerektirmektedir. Son yıllarda, birçok ülke STEM öğretmen eğitimine odaklanmıştır. Pandemi süreci, uzaktan eğitimi ve eğitim platformlarını öne çıkarmaktadır. Bunlara bir örnekte Bahçeşehir Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ayşin KAPLAN SAYI'nın liderlik ettiği, beş ortak ülke toplam altı ortak tarafından oluşturulan Females Projesi (Females Legends of Science) Uzaktan Eğitim Platformudur. Bu platformlar, ülkenin en iyi üniversiteleri ve bölümleri tarafından hazırlanan uzaktan eğitim ile dersleri benimsemesine olanak tanımaktadır. Bu çalışma da Females Projesi Uzaktan Eğitim Platformunun özel yetenekli öğrencisi olan öğretmenlerin STEM tutum, farkındalıklarına etkisinin incelenmesi ve platformun içeriği, teknik özellikleri, öğretmen ve özel yetenekliler eğitimine etkisi üzerine öğretmen görüşlerini elde etmek amaçlanmıştır. Bu sebeple araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı iç-içe karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında, çalışmaya katılan 30 öğretmenin 15'i deney 15'i kontrol grubunda olmak üzere seçkisiz harmanlanmıştır. Deney grubundaki öğretmenlerle; Eğitim platformu üzerinden 8 oturumluk etkileşimli bir online eğitim yapılmıştır. Nicel verileri elde etmek için“STEM Farkındalık Ölçeği”ve“STEM Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise deney grubu ile bir odak grup görüşmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen nicel bulgulara göre, platformun STEM tutumu ve farkındalığını artırdığı görülmüştür. Nitel bulgulara göre, platformun öğretmenlerin ilgisini çektiği ve teknolojik becerilerini geliştirdiği, kadın rol modellerin öğretmenlerin motivasyonlarını güçlendirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak, Türkçe çeviri gibi teknik eksikliklerin giderilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bulgular, STEM eğitimi alanında uzaktan eğitim platformlarının önemini vurgulamakta ve eksikliklerin giderilerek daha etkili hale getirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Meeting the global demand for a growing science, technology, engineering, and mathematics (STEM)workforce requires addressing the shortage of qualified educators. In this context, many steps have been taken towards instructor/teacher training in STEM fields in different countries in the last decade. Especially with the pandemic, online education platforms have become a necessity and a frequently used area. For this reason, educationalists started to offer online training platforms to instructors/teachers in many other fields and the STEM field and to deliver training this way. As an example, Females Legends of Science Project is project in which a Distance Education Platform was created with the leading of Ayşin KAPLAN SAYI and a total of six partners from five partner countries. These platforms allow the country to adopt online courses prepared by the best universities and departments. Virtual environment makes it possible to fully convey all aspects of gaining real experience and even perform the task in the virtual world (with such technical platforms) In this study, it was aimed to examine the effect of STEM attitude and awareness of teachers who has talented students the ones who exposed to Females Legends of Science Project distance learning platform, also to obtain teachers' opinions on the content, technical features, effect on teacher education and gifted and talented education. For this reason, single-case embedded design, which is one of the mixed research methods in which quantitative and qualitative research methods are used together in the research. In the quantitative part of the research, the study was conducted with two groups: experimental and control groups. Of the 30 teachers participating in the study, 15 were randomly assigned to the experimental group and 15 to the control group. Afterwards, the STEM awareness scale and the Attitude Scale towards STEM Education were applied to both groups as a pre-test. Then, with the teachers in the experimental group; An 8-session interactive online training was conducted via the Females Distance Education Platform, and after the application, the STEM awareness scale and the Attitude Scale towards STEM Education were re-applied to the teachers as a final test. In the qualitative dimension of the research, a focus group meeting was held with the experimental group two weeks after the post-test was administered. According to the quantitative findings obtained as a result of the study, a statistical significance was obtained between the teachers in the experimental and control groups regarding the STEM attitudes and awareness before the program regarding the platform and the STEM attitudes and awareness after the program, in favor of the experimental group. They stated that the game examples attracted the attention of teachers, increased their STEM attitudes and awareness, improved their technological skills, and strengthened the motivation of female role models. At the same time, they stated that it is important to eliminate the deficiencies in some technical parts of the platform, such as the lack of Turkish translation, in order to make it more effective.