Oda müziği gitar topluluklarına yönelik Türk müziği içerikli uygulamalar: Bir eylem araştırması
Turkısh music content practice for chamber music guitar ensembles: An actıon research
- Tez No: 873867
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ZAHAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma, müzik eğitimi ana bilim dallarında yer alan oda müziği derslerinde, gitar topluluklarına yönelik Türk müziği içerikli öğretim etkinlikleri ve eğitsel materyaller oluşturma; planlama-uygulama ve dersin Türk müziği içerikli işlenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın problem durumunu desteklemek ve genişletmek için ihtiyaç belirleme kapsamında üniversitelerde oda müziği gitar derslerini yürüten on dokuz öğretim elemanıyla görüşmeler yapılmıştır. Araştırma, araştırmacının uygulayıcı olarak yer aldığı uygulamalı bir eylem araştırması olarak tasarlanmış ve yürütülmüştür. Eylem planları hüseyni, kürdi ve hicaz makam dizileri esas alınarak oluşturulmuştur. Uygulamanın öğretim süreci, makam dizisi çalışmaları ve araştırmacının uzman görüşleri alarak düzenlediği türkülerden oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, İnönü Üniversitesinde ana çalgısı gitar olan on bir öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, gözlem, araştırmacı notları, görüşme, video kayıtları ve öğrenci ürünleri gibi teknikler kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde betimsel ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Gitar eğitimcilerinin görüşleri değerlendirildiğinde; Türk müziği içerikli düzenlemelerin sayıca azlığı ve düzeye uygun yeterli sayıda eğitsel kaynak bulunamadığından dolayı oda müziği gitar derslerinde istenen oranda Türk müziği içerikli çalışmalara yer verilemediği görülmüştür. Eylem sürecinde araştırmacı notları, gözlem formu, öğrenci ve uzman görüşleriyle elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, öğrencilerin genel anlamda Türk müziği içerikli çalışmalara istekli oldukları ve özellikle Türk müziğine özgü ritmik öğelerle yapılan çalışmaların performansa ve motivasyona olumlu katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Türk müziği makam dizilerinin teoride ve gitar üzerinde tanınmasının ve uygulanmasının faydalı olduğu, farklı gitar teknikleriyle ele alınan düzenlemelerin birlikte çalma etkinliklerinde teknik gelişimi desteklediği ve pekiştirdiği görülmüştür. Ayrıca, bu çalışma için yapılan düzenlemelerin oda müziği gitar repertuvarına katkı sağladığı ve öğretim uygulamalarına kaynak oluşturduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to create, plan and implement teaching activities and educational materials with Turkish music content for guitar ensembles in chamber music courses in department of music education, and to teach this course with Turkish music content. Nineteen instructors that teach chamber music guitar classes at universities were interviewed in order to support and extend the research's problem statement. These interviews were conducted as part of the need assessment process. The research was designed and conducted as an applied action research in which the researcher took part as a practitioner. Action plans were created based on hüseyni, kürdi and hicaz maqam scales. The teaching process of the application consists of maqam scale studies and Turkish folk songs arranged by the researcher by taking expert opinions. The study group of the research consists of eleven students at Inonu University whose individual music instrument is guitar. Techniques such as observation, researcher notes, interviews, video recordings and student products were used to collect data. Descriptive and content analysis were used to analyze qualitative data. As a result of the opinions of the guitar educators, it was seen that the chamber music guitar lessons could not include Turkish music works at the desired rate due to the low number of arrangements with Turkish music content and the lack of sufficient number of educational resources suitable for the grade level. When the findings obtained from the researcher's notes, observation form, student and expert opinions during the action process were evaluated, it was concluded that the students were willing to work with Turkish music in general, and especially the studies with rhythmic elements specific to Turkish music contributed positively to performance and motivation. It was seen that the recognition and application of Turkish music maqam scales in theory and on the guitar was beneficial, and the arrangements handled with different guitar techniques supported and reinforced technical development in playing together. In addition, it can be said that the arrangements made for this study contribute to the chamber music guitar repertoire and constitute a source for teaching practices.