'beslenme alışkanlıklarının duygusal yeme bozukluğu üzerindeki etkileri: bir klinik inceleme'
'the effects of eating habits on emotional eating disorder: A clinical investigation'
  1. Tez No: 873881
  2. Yazar: NURETTİN ŞAHİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, beslenme alışkanlıklarının Duygusal yeme bozukluğu üzerine etkilerini incelemek ve değerlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. İstanbul ili Çekmeköy ilçesinde bulunan, UMUT Psikoloji ve Diyet Kliniğine Kilo problemleri sebebiyle başvuran toplam 77 katılımcı üzerinde yapılmıştır. Duygusal yeme Bozukluğu Tanısı almış veya bulguları olan katılımcılar 2 gruba ayrılmıştır. Vücut segmantel analizleri ve Vücut kitle indeksi, Profesyonel tartıda ölçülmüştür. Katılımcılara Yeme Tutumu Ölçeği (YTT-40) uygulanmış ve genel sağlık durumu değerlendirmesi amacıyla da tanıma anketi yapılmıştır. 1. Gruba Akdeniz Tipi- Anti-inflamatuvar beslenme modelinde 1 aylık diyetisyen eşliğinde diyet programı verilmiş ve takip yapılmıştır. 2. Gruba herhangi bir diyet listesi verilmemiş kişilerin mevcuttaki beslenme şekillerine göre devam etmeleri istenmiş 1 ay sonra klinik gidişatı değerlendirmek amacıyla Vücut analizleri tekrar yapılmış ve çıkan sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine and evaluate the effects of eating habits on emotional eating disorder. It was conducted on a total of 77 participants who applied to UMUT Psychology and Diet Clinic in Çekmeköy district of Istanbul province due to weight problems. Participants who were diagnosed with emotional eating disorder or had findings were divided into 2 groups. Body segment analyses and body mass index were measured on a professional scale. Participants were administered the Eating Attitude Scale (YTT-40) and a recognition questionnaire was used to assess general health status. The 1st group was given a 1-month diet programme in the Mediterranean Type - Anti-inflammatory nutrition model accompanied by a dietician and followed up. The 2nd group was not given any diet list and were asked to continue according to their current diet. Body analyses were performed again after 1 month to evaluate the clinical course and the results were discussed.