İşyerinde algılanan iş kirliliği ile işin anlamı ilişkisinde sosyal değerin rolü
The role of social value in the relationship between perceived work dirtiness and the meaning of work in the workplace
  1. Tez No: 873946
  2. Yazar: NUMAN HARIMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Modern iş dünyasında, çalışanların iş deneyimleri ve bu deneyimlerin işyerindeki genel memnuniyet üzerindeki etkileri, iş ve örgüt psikolojisi literatüründe önemli bir araştırma konusu olarak öne çıkmaktadır. Çalışanların işlerine dair algıları, sadece bireysel performanslarını değil, aynı zamanda örgüt içindeki genel moral ve bağlılık düzeylerini de etkilemektedir. Bu bağlamda, iş kirliliği kavramı, işyerinde fiziksel veya zihinsel olarak rahatsızlık yaratan ve işin öznel anlamını olumsuz yönde etkileyen faktörler olarak tanımlanabilir. Algılanan iş kirliliği, çalışanların işlerinden tatmin olma düzeyini düşürebilir ve bu durum, işin anlamını sorgulamalarına yol açabilir. Bu araştırmanın amacı, işyerinde algılanan iş kirliliğinin işin anlamı üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkiyi şekillendiren sosyal değerlerin rolünü araştırmaktır. Araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Çalışmada veriler anket tekniği kullanılarak elektronik ortamda 232 anket toplanmıştır. Çalışmada kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Çalışma verileri ilişkin tanımlayıcı istatistikler, korelasyon, yapısal eşitlik modeli ve aracılık rolünün belirlenmesine yönelik analizler yapılmıştır. Son olarak, yapılan araştırmanın bulguları doğrultusunda, işyerinde algılanan iş kirliliği ile işin anlamı ilişkisinde sosyal değerin rolü bulunmuştur. Ayrıca işin anlamı ile sosyal değer arasında pozitif yönde, güçlü ve anlamlı bir ilişki, algılanan iş kirliliği ile negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Son olarak algılanan iş kirliliği ile sosyal değer arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. İşyerinde algılanan iş kirliliğini azaltmak ve çalışanların işlerine daha anlamlı bakabilmelerini sağlamak için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the modern business world, employees' work experiences and the impact of these experiences on overall job satisfaction have emerged as significant research topics in the literature on work and organizational psychology. Employees' perceptions of their jobs affect not only their performance but also the general morale and commitment levels within the organization. In this context, the concept of job dirtiness can be defined as factors that cause physical or mental discomfort in the workplace and negatively impact the subjective meaning of the job. Perceived job dirtiness can reduce employees' job satisfaction levels, leading them to question the meaning of their work. This research aims to examine the impact of perceived job dirtiness on the meaning of work and to investigate the role of social values in shaping this relationship. A quantitative method was used in this study. Data were collected through an online survey, with a total of 232 questionnaires gathered. The convenience sampling method was preferred in this study. Descriptive statistics, correlation, structural equation modeling, and mediation role analyses were conducted on the study data. Finally, the findings of the research indicated that social values play a role in the relationship between perceived job dirtiness and the meaning of work. Additionally, a positive, strong, and significant relationship was found between the meaning of work and social values, while a negative significant relationship was identified between perceived job dirtiness and the meaning of work. However, no significant relationship was found between perceived job dirtiness and social values. Recommendations were provided to reduce perceived job dirtiness in the workplace and to help employees perceive their work as more meaningful.