Diş eti fenotipi ile diş ve diş etinin klinik ve morfometrik parametreleri arasındaki etkileşim ve ilişkinin incelenmesi
Assesment of the correlation and relationship between the gingival phenotype and the clinical and morpometric parameters of the teeth and gingiva
- Tez No: 873977
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE LÜTFİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı belirlenen çoklu klinik ve morfometrik parametreler ile diş eti fenotipi arasında geçerli sayılabilecek bir etkileşiminin olup olmadığını değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmada 50 bireyin üst/alt çene kesici, köpek, premolar, birinci molar dişlerinde plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalamada kanama indeksi (SKİ), cep derinliği (CD), diş eti oluğu tabanından başlanarak 1mm apikale inerek A,B,C noktaları ile üç farklı seviyeden diş eti kalınlığı (DK), keratinize diş eti genişliği (KDG), papil uzunluğu (PU); çalışma modellerinde ise kron genişliği (KG), kron uzunluğu (KU), gingival açı (GA) değerleri ölçüldü. Tüm verilerin istatiksel analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to assess whether there is a valid correlation between the identified multiple clinical and morphometric parameters and the gingival phenotype. Materials and Methods:Plaque index (PI), gingival index (GI), probing bleeding index (PBI), pocket depth (PD), gingival thickness (GT) at three different levels-A,B and C points, keratinized gingival width (KGW), and papilla length (PL) were measured in the incisors, canines, premolars, and first molars of 50 individuals in both the upper and lower jaws. In addition, crown width (CW), crown length (CL), and gingival angle (GA) values were measured in study models. Statistical analysis of the data was performed.