Ameliyathane hemşirelerinde empatik eğilim düzeylerininbelirlenmesi
Determination of empathic tendency levels in operating roomnurses
- Tez No: 873978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİME KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, ameliyathane hemşirelerinin empatik eğilimlerinin düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma Eylül - Aralık 2023 tarihleri arasında iki eğitim ve araştırma hastanesi ile bir şehir hastanesinde çalışmakta olan 122 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Hemşire Tanıtım Formu ve Empatik Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov Smirnov, Shapiro-Wilk, Independent t, Man Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Hemşirelerin Empatik Eğilim Ölçeği puan ortalaması 62,9±9,56 (min:25-max:85) bulunmuş olup; empatik eğilimlerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çalışmada hemşirelerin kişisel bilgilerinin empatik eğilim düzeyleri üzerinde önemli bir etkisi olmadığı, mesleki çalışma süresi 2-5 yıl olan hemşirelerin en yüksek empatik eğilime sahip olduğu belirlenmiştir. Kendisini hastaların yerine sıklıkla koyduğunu ifade eden hemşirelerin empatik eğilim düzeyleri, nadiren koyanlara göre yüksek bulunmuştur. Hemşirelerden, çalıştığı ameliyathanede bir yakını operasyon geçirenlerin kendi yakınlarına kurduğu empati ile diğer hastalara kurduğu empati bakımından farklılık olduğu bulunmuştur. Farklılık olduğunu ifade eden hemşirelerin empatik eğilim düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively to determine the level of empathic tendencies among operating room nurses. The research was carried out with 122 nurses working in two training and research hospitals and one city hospital between the dates of September and December 2023. In the study, the Nurse Introduction Form and Empathic Tendency Scale were used. Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Independent t-test, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis test were used for data evaluation. The average score of nurses on the Empathic Tendency Scale was 62,9±9,56 (min:25-max:85), indicating a moderate level of empathic tendencies. In the research, it was found that the personal information of nurses did not have a significant impact on their levels of empathic tendency, with nurses who have been in professional practice for 2-5 years exhibiting the highest empathic tendency. The empathic tendency levels of nurses who frequently express putting themselves in the place of patients have been found to be higher compared to those who rarely do so. Nurses who have a relative undergoing surgery in the operating room where they work have been found to exhibit differences in empathy towards their own relatives compared to other patients. The nurses who were found to exhibit differences in empathy were also found to have higher levels of empathic tendency.