Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda duyu profilinin ve motor koordinasyonun katılıma etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sensory profile and motor coordination on participation in children with autism spectrum disorder
- Tez No: 873981
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Nöroloji, Occupational Therapy, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda duyu profili ve motor koordinasyonun katılıma etkisini araştırmak için planlanmıştır. Çalışmaya 5-10 yaş arası otizm spektrum bozukluğu tanısı olan 35 çocuk, tipik gelişim gösteren 35 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların duyu profillerinin değerlendirilmesinde Duyu Profili Bakım Veren Anketi (DP), motor koordinasyonlarının değerlendirilmesinde Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu Anketi (DCDQ), katılım düzeylerinin değerlendirilmesinde Çocuk ve Adölesan Katılım Anketi (CASP) kullanılmıştır. Çalışmamızda otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda duyu profili ile katılım, motor koordinasyon ile katılım arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of sensory profile and motor coordination on participation in children with autism spectrum disorder. 35 children aged 5-10 with a diagnosis of autism spectrum disorder and 35 children with typical development were included in the study. The Sensory Profile Caregiver Questionnaire (DP) was used to evaluate children's sensory profiles, the Developmental Coordination Disorder Questionnaire (DCDQ) was used to evaluate their motor coordination, and the Child and Adolescent Participation Questionnaire (CASP) was used to evaluate their participation levels. In our study, significant relationships were found between sensory profile and participation and motor coordination and participation in children with autism spectrum disorder.