Akut iskemik inmeli hastalarda, ekstrakranial ICA tortiyozitesinin mekanik trombektomi tedavi sonuçlarına etkisi
The impact of extracranial İCA tortuosity on the outcomes of mechanical thrombectomy treatment in patient with acute ischemic stroke
- Tez No: 873980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Çalışmamızda MCA M1 oklüzyonuna bağlı akut iskemik inmeli hastalarda, ekstrakranial ICA tortiyozitesinin mekanik trombektomi tedavisinin klinik ve teknik sonuçlarına etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, MCA M1 oklüzyonu nedeniyle iskemik inmeli ve mekanik trombektomi ile tedavi edilmiş 181 hasta dahil edildi. Hastaların işlem sırasındaki DSA görüntüleri retrospektif olarak incelenmiş olup kavernöz-ekstrakranial ICA tortiyoziteleri değerlendirilerek 4 grup oluşturulmuştur ve ekstrakranial ICA tortiyozite indeksleri hesaplanmıştır. Hastaların, demografik ve klinik verileri hastanemiz bilgi yönetim sistemlerinden, ASPECT skorları ve hemorajik transformasyon gelişimi hastanemiz PACS sisteminden elde edilen görüntüler üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular: Kavernöz ve ekstrakranial ICA'sı tortiyöz grupta (grup 4), ilk geçişte ve işlem sonunda eTICI ≥ 2c reperfüzyon oranları, nontortiyöz olan gruba (grup 1) kıyasla anlamlı ölçüde düşüktü. Ancak eTICI ≥ 2b reperfüzyon oranları, hemorajik transformasyon ve komplikasyon gelişimi ve 3. ay fonksiyonel bağımsızlık durumu açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Grup 4'de işlem süresi ve pass sayısı grup 1'e kıyasla anlamlı ölçüde yüksekti. Ekstrakranial ICA TI değerleri kadınlarda ve hipertansiyon tanılı hastalarda anlamlı ölçüde yüksekti. Ekstrakranial ICA TI değerleri ile yaş, işlem süresi ve pass sayısı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptandı. İlk geçiş eTICI ≥ 2b ve eTICI ≥ 2c reperfüzyon elde edilen hastalarda ekstrakranial ICA TI değerleri anlamlı ölçüde daha düşüktü. Sonuç: Ekstrakranial ICA tortiyozitesinin tek başına varlığının, mekanik trombektomideki klinik ve teknik başarıya anlamlı etki göstermediğini tespit ettik. Kavernöz ve ekstrakranial ICA'nın birlikte tortiyozitesi, ilk geçiş ve nihai eTICI ≥ 2c reperfüzyon durumunu, işlem süresini olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the effect of extracranial ICA tortuosity on the clinical and technical results of mechanical thrombectomy in patients with acute ischaemic stroke due to MCA M1 occlusion. Materials and Methods: We included 181 patients with ischaemic stroke due to MCA M1 occlusion treated with mechanical thrombectomy. The DSA images of the patients during the procedure were retrospectively analyzed, and four groups were formed by evaluating the cavernous-extracranial ICA tortuosity, and extracranial ICA tortuosity indices were calculated. Demographic and clinical data of the patients were obtained from the information management systems of our hospital, and ASPECT scores and hemorrhagic transformation development were evaluated on the images obtained from the PACS system of our hospital. Results: In the group with tortuous cavernous and extracranial ICA (group 4), eTICI ≥ 2c reperfusion rates at first-pass and the end of the procedure were significantly lower compared to the group with nontortious ICA (group 1). However, no significant difference was found between the groups regarding eTICI ≥ 2b reperfusion rates, development of hemorrhagic transformation and complications, and functional independence status at 90th days. Procedure duration and number of passes were significantly higher in group 4 compared to group 1. Extracranial ICA TI values were significantly higher in women and patients with hypertension. There was a significant positive correlation between extracranial ICA TI values and age, procedure time, and number of passes. Extracranial ICA TI values were significantly lower in patients with first-pass eTICI ≥ 2b and eTICI ≥ 2c reperfusion. Conclusion: We found that extracranial ICA tortuosity alone did not significantly affect mechanical thrombectomy's clinical and technical success. The combined tortuosity of the cavernous and extracranial ICA negatively affects the first-pass and final eTICI ≥ 2c reperfusion status and procedure time.