Sınıf öğretmenlerinin sayı hissi ile matematik öğretimine yönelik özyeterlilik inanç düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between number sense and self-efficacy beliefs regarding mathematics instruction of primary school teachers
- Tez No: 874004
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA AYDOĞDU İSKENDEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Matematik eğitiminin temellerinin atıldığı ilkokul döneminde eğitimin kalitesi, öğretmenlerin becerilerine, görevleriyle ilgili tutumlarına ve inançlarına dayanır. Sınıf öğretmenlerinin matematiğe yönelik mesleki yeterlilikte olması ve etkin bir matematik öğretimi gerçekleştirebileceği hususunda kendilerine güvenmeleri şarttır. Bu nedenle yapılan araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin, sayı hissini belirlemek, matematik öğretimine yönelik özyeterlilik inanç düzeyini ortaya koymak ve sayı hissi ile matematik öğretimine yönelik özyeterlilik inanç düzeyi arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Gelişigüzel örnekleme yapılarak, İstanbul ili Sancaktepe ilçesi okullarında 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde görev yapan 92 gönüllü sınıf öğretmenine“Kişisel Bilgi Formu”,“Sayı Hissi Testi”,“Matematik Öğretimine Yönelik Özyeterlilik İnanç Ölçeği”uygulanmıştır. Veriler, SPSS programı ile çözümlenmiş ve Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson Korelasyon Analizi yapılarak sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, sınıf öğretmenlerinin sayı hissinin çok yüksek olmasa da ortalamanın üzerinde olduğu, matematik öğretimine yönelik özyeterlilik inanç düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin sayı hissi ve matematik öğretimine yönelik özyeterlilik inanç düzeylerinin, katılımcıların cinsiyet, mezun olduğu bölüm ve kıdem yılı değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra sınıf öğretmenlerinin sayı hissi ile matematik öğretimine yönelik özyeterlilik inanç düzeyleri arasında etki değeri düşük pozitif korelasyon olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirilmiş ve gerçekleştirilecek yeni çalışmalar için tavsiyeler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the primary school period, when the mathematics education are start, the quality of education depends on the skills of teachers, their attitudes and beliefs about teaching. It is essential that primary school teachers have professional competence in mathematics and have confidence in their ability to provide effective mathematics teaching. For this reason, the aim of this study is to determine primary school teachers' number sense, to reveal their self-efficacy belief level regarding mathematics instruction, and to specify the relationship between their number sense and self-efficacy belief level regarding mathematics instruction. The survey method, one of the quantitative research methods, was used in this study.“Personal Information Form”,“Number Sense Test”and“Self-Efficacy Belief Scale Regarding Mathematics Instruction”were applied to 92 primary school teachers working in the 2022-2023 education program in the Sancaktepe schools of Istanbul by random sampling. The data were merged with the SPSS program, analyzed by Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Pearson Correlation Analysis and research findings were obtained. According to the result of the study, it was determined that the primary school teachers' number sense was above average, although not very high and their self-efficacy belief levels regarding mathematics instruction were high. It was demonstrated that primary school teachers' number sense and self-efficacy belief levels regarding mathematics instruction did not show a statistically significant difference according to the variables of the participants' gender, undergraduate program and seniority year. In addition, it was concluded that there was a statistically low level of positive correlation between primary school teachers' number sense and their self-efficacy belief levels regarding mathematics instruction. Based on the results of the study, some suggestions were developed and recommendations were stated for new studies.