Yerel yönetim iştiraklerinin değerlemesi ve bir uygulama
Valuation of local government subsidiaries and an application
- Tez No: 874043
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yerel yönetimler; belediyeler, il özel idareleri ve köyler gibi idari birimler aracılığıyla, bir bölgenin veya şehrin yönetimini yerinden ve etkin bir şekilde yürütürler. Bu birimler, vatandaşların günlük yaşamlarını doğrudan etkileyen hizmetler sağlar ve kararlar alırlar. Yerel yönetim iştirakleri ise, bu hizmetlerin daha etkin ve verimli sunulabilmesi için yerel yönetimler tarafından kurulan şirketlerdir. Belediyelerin veya il özel idarelerinin tamamen veya kısmen sahip olduğu bu iştirakler, sosyal tesis, su, elektrik, ulaşım ve atık yönetimi gibi temel kamu hizmetlerini yürütürler. Yerel yönetim hizmetlerinin daha etkin sunulabilmesi için güçlü iştiraklere sahip olmaları önemlidir. Yerel yönetim hizmetlerinin daha etkin sunulabilmesi için güçlü iştiraklere sahip olmaları önemlidir. Bu çalışmada örnek bir yerel yönetim iştirakinin değerlemesi yapılarak iştirakin değeri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan değerleme sonucunda iştirakin değeri 59.761.108TL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Local governments, through administrative units such as municipalities, special provincial administrations and villages, manage the administration of a region or a city in a localised and efficient manner. These units provide services and make decisions that directly affect the daily lives of citizens. Local government subsidiaries are companies established by local governments to provide these services more effectively and efficiently. These companies, wholly or partially owned by municipalities or special provincial administrations, provide basic public services such as social facilities, water, electricity, transport and waste management. It is important to have strong subsidiaries in order to provide local government services more effectively. In this study, a sample local government subsidiary has been valued and the value of the subsidiary has been determined. As a result of the valuation, the value of the subsidiary was calculated as 59.761.108 TL.