Kocaeli mutfak kültürünün sürdürülebilirliğine yönelik gastronomi müzesi model önerisi
Gastronomy museum model proposal for the sustainability of Kocaeli cuisine culture
- Tez No: 874154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Gastronomi müzeleri, toplumların mutfak kültürüne ait unsurların toplanmasını, araştırılmasını ve muhafaza edilmesini sağlamakta, aynı zamanda turizmin gelişmesinde, kültürel mirasın sürdürülebilirliğinde ve kadim mutfak kültürlerinin yaşatılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Kocaeli, köklü bir geçmişe sahip olmakla birlikte, demografik yapısı ve farklı turistik çekim merkezleri nedeniyle turizm alanında önemli bir konumda olup kadim mutfak kültürüyle birlikte oldukça zengin ve çeşitli bir yapıya sahiptir. Bu çalışmanın amacı ise; Kocaeli'nde görevli turizm paydaşlarının, Kocaeli kentinde olası bir gastronomi müzesi kurulmasına yönelik görüş ve önerilerini elde ederek bu veriler doğrultusunda bir gastronomi müze model önerisi sunmaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kapsamında yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Mülakat soruları için literatürden faydalanılmış, uzman bilirkişi görüşleri doğrultusunda toplam 9 soru oluşturulmuştur. Araştırmanın saha çalışmasında 18 katılımcıdan toplanan veriler MAXQDA programı aracılığıyla içerik analizine tâbi tutulmuştur. Çalışma sonucunda katılımcıların büyük çoğunluğunun Kocaeli'nde gastronomi müzesi modeline yönelik yaklaşımlarının“olumlu”olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Kocaeli gastronomi müzesi modeline yönelik olarak katılımcıların çoğu lokasyon tercihinde“şehir merkezini”, mimari yapısına yönelik tercihinde“tarihi bir yapıyı”, ücret politikasında“makul fiyatlandırmayı”önermiştir. Hediyelik eşya konusunda“kentsel değerleri”, idari sınıflandırılma hususunda“yerel yönetimi”, eser, unsur ve obje sergilenmesi konusunda ise“mutfak ekipmanları”tercih ve önerilerinde bulunmuşlardır. Bu çalışma olası Kocaeli gastronomi müzesiyle ilgili hususların neler olduğu hakkında yerel yönetimlere ve turizm paydaşlarına rehberlik etmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastronomy museums play a significant role in the collection, research, and preservation of culinary culture elements. Additionally, they contribute to the development of tourism, the sustainability of cultural heritage, and the perpetuation of ancient culinary traditions. Kocaeli, with its deep-rooted history, demographic structure, and diverse tourist attractions, holds a prominent position in the field of tourism, enriched with a diverse and extensive culinary culture. The aim of this study is to gather the views and suggestions of tourism stakeholders in Kocaeli regarding the establishment of a potential gastronomy museum in the city and, based on these insights, propose a model for a gastronomy museum. In this study, a qualitative research method employing semi-structured interview forms was used. The interview questions were derived from the literature and refined based on expert opinions, resulting in a total of nine questions. Data were collected from 18 participants during the fieldwork phase and analyzed using content analysis with the aid of MAXQDA software. The results of the study indicated that the majority of participants had a positive attitude towards the idea of a gastronomy museum model in Kocaeli. Moreover, most participants preferred the museum to be located in the city center, housed in a historical building, and suggested a reasonable pricing policy. In terms of souvenirs, they favored items representing urban values, recommended local government management for administrative classification, and preferred the display of kitchen equipment among the exhibits. This study is significant as it provides guidance to local governments and tourism stakeholders on the considerations and elements relevant to a potential gastronomy museum in Kocaeli.