Ankara Şehir Hastanesi Aile hekimliği polikliniğine gelen 65 yaş üstü veya kronik hastalığı olan kişilerin pnömokok aşısı hakkında bilgi düzeyi, yaptırma durumları ve yaptırma önerisi karşısındaki davranışları
The level of knowledge about pneumococcal vaccine, the status of pneumococcal vaccination and behaviors against to the vaccination recommendation of people over 65 years of age or people with chronic diseases visiting Ankara city Hospital Family Medicine outpatient clinic
- Tez No: 874201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamız, hastanemiz Aile Hekimliği polikliniğe başvuran 65 yaş üzeri veya kronik hastalığı olan erişkin hastaların sosyodemografik ve aşılama özelliklerinin sunularak mevcut durumun ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Bununla birlikte hastalara doktoru tarafından yapılan bilgilendirme ve aşı yaptırma önerisinin ne kadar etkili olacağının gösterilmesi ile pnömokok aşısı yaptırma oranlarının artma miktarının gösterilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız analitik tipte kesitsel bir araştırmadır. 01.11.2023-31.01.2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda yürütülmüştür. Hasta toplama süreci tamamlandıktan 2 ay sonra aşı takip sisteminden aşılama önerisi sonrasında aşı yaptırma durumuna bakıldı. Araştırmanın evrenini Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş arasındaki kronik hastalığı olan bireyler ve 65 yaş üstü tüm hastaları kapsamaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından ilgili litereratür incelenerek 24 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Araştırmamızda elde edilen bulgular değerlendirilirken SPSS 25 istatistik programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 333 kişi katılmış olup katılımcıların yaş ortalaması 54,92±12,3 olarak hesaplanmıştır. Çocukluk dönemi sonrası bazı aşıların yapılmasının gerekli olduğunu bilenler tüm katılımcıların %35,54'ünü (n=118) oluşturmaktaydı. Katılımcıların %58,86'sı (n=196) pnömokok aşısıyla ilgili bilgisi olmadığını belirtirken %25,23'ünün (n=84) bilgi kaynağının sağlık çalışanı, %5,71'inin (n=19) aile/yakın çevresi, %3'ünün (n=10) internet olduğu belirlendi. Çalışmaya dahil edilenlerin %74,77'si (249 kişi) daha önce pnömokok aşısı yaptırmamıştı. Doktor önerisi sonrasında aşıyı yaptırmayanların %12,85'i (32 kişi) aşıyı yaptırdığı belirlendi. Tüm katılımcılarda çalışmamız sonrasında aşı oranı %34,84 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to reveal the current situation by presenting the sociodemographic and vaccination characteristics of adult patients over the age of 65 or with chronic diseases who apply to the Family Medicine outpatient clinic of our hospital. In addition, it is aimed to show how effective the information and vaccination recommendation made to the patients by their doctor will be and to show the amount of increase in the rate of pneumococcal vaccination. Materials and Methods: Our study is an analytical cross-sectional study. It was conducted between 01.11.2023-31.01.2024 in the Department of Family Medicine at Ankara Bilkent City Hospital. Two months after the patient collection process was completed, the vaccination status was checked after the vaccination recommendation from the vaccine tracking system. The population of the study included individuals with chronic diseases between the ages of 18-65 years and all patients over the age of 65 years who applied to Ankara Bilkent City Hospital Family Medicine outpatient clinic. A questionnaire form consisting of 24 questions was used as a data collection tool by the researchers after reviewing the relevant literature. SPSS 25 statistical program was used to evaluate the findings obtained in our study. Results: A total of 333 people participated in the study and the mean age of the participants was 54.92±12.3 years. Those who knew that some vaccinations were necessary after childhood constituted 35.54% (n=118) of all participants. While 58.86% (n=196) of the participants stated that they did not have any information about pneumococcal vaccine, 25.23% (n=84) reported that the source of information was the health worker, 5.71% (n=19) reported family/close environment, and 3% (n=10) reported the internet. Among those included in the study, 74.77% (249 people) had not received pneumococcal vaccine before. It was determined that 12.85% (32 people) of those who had not received the vaccine after the doctor's recommendation received the vaccine. In all participants, the vaccination rate was 34.84% after our study.