Temporomandibular eklem diskektomi operasyonu sonrası masseter kas gücündeki değişimin kondil kıkırdağında oluşturduğu histopatolojik etkinin ratlar üzerinde değerlendirilmesi
Evaluation of the histopathological effect of changes in masseter muscle forces on condylar cartilage after tmj discectomy on rats
- Tez No: 874291
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ÇANDIRLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, eklem cerrahisi geçirecek hastalar için model olan diskektomi uygulanan sıçanlarda, çiğneme kuvvetlerinin botoks ve elektrik stimülasyonu ile değişiminin eklem kıkırdağındaki iyileşmeye etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 12 haftalık ortalama ağırlığı 200 – 250 gram olan 30 adet dişi Sprague-Dawley türü sıçan kullanıldı ve randomize olarak üç gruba ayrıldı. Preaurikular insizyon ile diskektomi operasyonu geçiren hayvanlardan kontrol grubuna bir uygulama yapılmazken, botoks grubunun tek sefer bilateral olarak masseter kasının orta bölgesine 5U botoks enjeksiyonu ve elektrik stimülasyonu grubuna trianguler atım şeklinde beş dakika boyunca, 1000 milisaniye süreyle 60 hertz, 5 miliamper (dört hafta boyunca haftada üç gün) elektrik stimülasyonu uygulandı. Dört hafta sonunda hayvanlar servikal dislokasyon yöntemiyle sakrifiye edildi ve histolojik incelemeler için mandibula diseke edildi. Her grup için hazırlanan kesitler histomorfolojik inceleme için Masson Trikrom ve histopatolojik inceleme için Hematoksilen & Eozin ile, immünohistokimyasal inceleme için ise kesitler ADAMS-TS1 ile boyandı. Bulgular: Deney süresince hayvanların vücut ağırlığı takibinde gruplar arasında başlangıçta önemli farklılıklar görülmemiştir. Ancak detaylı analiz, kontrol grubunda vücut ağırlıklarının 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of changes in masticatory muscle forces changes by botulinum toxin and electrical stimulation on the healing of articular cartilage in rats undergoing discectomy that are a model for patients scheduled for joint surgery. Materials and Methods: In our study, 30 female Sprague-Dawley rats (12 weeks old and weighing between 200-250 grams) were used and randomly divided into three groups. Animals undergoing a discectomy operation via a preauricular incision were left untreated in the control group, while the Botox group received a one-time 5U botox into the middle of the bilateral masseter muscle, and the electrical stimulation group was treated with triangular pulses for five minutes, at 60 hertz, 1000 milliseconds duration, and 5 milliamperes, three times a week for four weeks. After four weeks, the animals were sacrificed by cervical dislocation, and their mandibles were dissected for histological examination. Sections prepared for each group were stained with Masson's Trichrome for histomorphological examination, Hematoxylin & Eosin for histopathological examination, and ADAMS-TS1 for immunohistochemical analysis. Results: The body weight monitoring of animals throughout the experiment did not reveal significant differences among the groups initially.