İngilizce öğretiminde Web 2.0 araçları kullanımının öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisi
The effect of using Web 2.0 tools in English teaching on students' academic achievements
- Tez No: 874340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER YETKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde İngilizce öğretiminde Web 2.0 araçlarının öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma, Kilis'teki bir lisenin 9. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiş ve benzer başarı seviyelerine sahip iki sınıf deney ve kontrol grupları olarak seçilmiştir. Araştırmanın odaklandığı ünite, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen 9. sınıf İngilizce öğretim programının“Human in Nature”ünitesidir. Araştırmada deneysel desen kullanılmış ve veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen İngilizce akademik başarı testi uygulanmıştır. Bu test, öğretim süreci öncesinde ön test olarak hem deney hem de kontrol grubuna uygulanmıştır. Deney grubuna Web 2.0 araçları kullanılarak eğitim verilmiş, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemleri kullanılmıştır. Öğretim sürecinin tamamlanmasının ardından, İngilizce başarı testi her iki gruba da son test olarak uygulanmıştır. Sonuçlar, Web 2.0 araçlarının kullanıldığı deney grubunun akademik başarısında önemli bir artış olduğunu göstermiştir. Cinsiyet değişkenine göre yapılan analizlerde ise deney grubunda kız öğrencilerin lehine anlamlı bir farklılık tespit edilirken kontrol grubunda anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Bu bulgular, Web 2.0 araçlarının İngilizce öğretiminde etkili olduğunu ve öğrencilerin akademik başarılarına olumlu katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Eğitimcilerin, teknolojik gelişmelere ayak uydurarak Web 2.0 araçlarını etkin bir şekilde kullanmayı öğrenmeleri ve bu araçları ders içerikleriyle ilişkilendirmeleri gerektiği vurgulanmaktadır. Teknolojik materyallerin eksik olduğu okullarda çalışan eğitimcilerin ise bu eksikliklerin giderilmesi için ilgili birimlerle iletişime geçmeleri gerektiği belirtilmektedir. Araştırmada kullanılan Web 2.0 araçlarının yanı sıra farklı araçların da öğrenme deneyimlerini zenginleştirmek için kullanılabileceği vurgulamaktadır. Ayrıca, diğer branşlarda ve konularda da Web 2.0 araçlarının kullanımının öğrencilerin akademik başarılarını artırabileceği belirtilmektedir. Cinsiyet değişkeni bağlamında daha fazla araştırma yapılması gerektiği de vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of Web 2.0 tools on students' academic achievement in English teaching during the 2023-2024 academic year. The research was conducted with 9th-grade students at a high school in Kilis, selecting two classes with similar achievement levels as the experimental and control groups. The focus unit of the study is the“Human in Nature”unit from the 9th-grade English curriculum determined by the Ministry of National Education (MEB). An experimental design was used in the study, and an English academic achievement test developed by the researcher was used as the data collection tool. This test was administered as a pre-test to both the experimental and control groups before the teaching process. The experimental group was taught using Web 2.0 tools, while the control group received traditional teaching methods. After completing the teaching process, the English achievement test was administered again to both groups as a post-test. The results showed a significant increase in the academic achievement of the experimental group that used Web 2.0 tools. In analyses based on gender variable, a significant difference in favor of female students was found in the experimental group, while no significant difference was found in the control group. These findings indicate that Web 2.0 tools are effective in English teaching and positively contribute to students' academic achievement. It is emphasized that educators should keep up with technological developments, learn to use Web 2.0 tools effectively, and integrate these tools with lesson content. It is also suggested that educators working in schools with technological deficiencies should communicate with relevant units to address these issues. The study highlights that, in addition to the Web 2.0 tools used, different tools can also be used to enrich the learning experience. Furthermore, it is noted that the use of Web 2.0 tools in other subjects and fields can also enhance students' academic achievement. The need for further research on the gender variable is also emphasized.