Bağımsız denetim sürecinin işletmenin sürekliliğine etkisi ve bir uygulama
The effect of independent audit process on the continuity of the business and an application
  1. Tez No: 641282
  2. Yazar: SEVGİ SIRANETZI MEMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU TARHAN MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Küreselleşme süreci ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak dünyanın ekonomik yapısı daha dinamik, daha hızlı bir yapıya dönüştüğünden dolayı ekonomide faaliyet alanlarında etkili olan her bir faktör her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Bu ekonomi ortamında işletmeler, varlıklarını yaptıkları faaliyetlerini bir süreyle sınırlandırılmaksızın sürdürmeyi amaçlamaktadırlar. Faaliyetlerini devam ettiren işletmelerle ilişkisi içinde olan paydaşlarının işletmeyle ilgili gereken bilgilere ulaşmaları büyük önem taşımaktadır. Söz konusu bilgilerin doğru ve objektif nitelikte olması, onların kararlarını doğru vermelerinde ve ekonomide beklenen gelişmelere ulaşılmasında etkili olacaktır. Aksi halde gereken bilgilere paydaşların ulaşamaması ya da hatalı bilgilere ulaşması durumunda verecekleri kararlar yanlış olacak, bu da birçok firma paydaşının refahını olumsuz yönde etkileyecek ve netice olarak ülke ekonomisine yansıması olumsuz olacaktır. Rakamlar ile ifade edilen verilerin daha önceden belirlenmiş olan ölçütlere uyumlu şekilde hazırlanıp hazırlanmadığı durumunun tespit edilmesi ve bu konuda rapor hazırlamak gayesiyle gerçekleştirilen bağımsız denetimler, işletmelerini sürekliğini sağlamak bakımından yol gösterici ve yanlışa düşüldüğü zaman da uyarıcı bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, işletmenin sürekliliği kavramı ile bağımsız denetim arasındaki ilişki, sebepleri ve sonuçlar itibariyle değerlendirilerek bu konuda bazı çıkarımlara ulaşmak amaçlanmıştır. İşletmenin sürekliliğinin sağlanmasında işletmenin yönetim kademesi ile birlikte işletmenin paydaşlarından biri olan denetçilerin görev ve sorumlulukları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the globalization process and the developments in the field of technology, the economic structure of the world has turned into a more dynamic and faster structure, so each factor that is effective in the fields of activity in the economy becomes more and more important every day. In this economic environment, businesses aim to continue their activities without any limitation for a period of time. It is of great importance that stakeholders, who are in contact with businesses that continue their activities, access the necessary information about the business. The fact that the information in question is correct and objective will be effective in making their decisions right and achieving the expected developments in the economy. Otherwise, if the stakeholders cannot reach the required information or if they reach incorrect information, their decisions will be wrong, which will negatively affect the welfare of many company stakeholders and consequently its reflection on the country's economy will be negative. Independent audits, which are carried out to determine whether the data expressed in numbers are prepared in accordance with the previously determined criteria and to prepare reports on this issue, stand out as a guiding element in terms of ensuring the continuity of their business and a warning factor when mistakes are made. In this study, it is aimed to reach some inferences by evaluating the relationship between the concept of business continuity and independent audit in terms of its reasons and results. The duties and responsibilities of the auditors, who are one of the stakeholders of the enterprise, were evaluated together with the management level of the enterprise in ensuring the continuity of the enterprise.