Üniversite öğrencilerine yönelik tek oturumluk karar verme becerileri müdahalesinin etkililiğinin sınanması
Testing the effectiveness of a single-session decision making skills intervention for university students
- Tez No: 874509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESRA İŞMEN GAZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Üniversite öğrencilerinin sıklıkla karşılaştığı en önemli sorunlardan biri karar vermede güçlük yaşanmasıdır. Bireyin yaşamdan doyum alabilmesi ve kendini gerçekleştirebilmesi için bireye karar verme becerilerinin öğretilmesinde üniversite psikolojik danışmanlık merkezleri önemli bir yere sahiptir. Araştırmalar, karar verme stillerinin öğretilebileceğini ve mantıklı karar verme becerisinin eğitimle kazanılabileceğini göstermektedir. Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin karar verme becerilerini geliştirecek tek oturumluk psikoeğitim programının etkililiğinin test edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 90 dakikalık tek oturumluk bir program geliştirilmiştir. Araştırmada 2X3 düzeninde deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama amacı ile Melbourne Karar Verme Ölçeği I-II, Kişisel Karar Ölçeği, Genel Öz yeterlik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Karar verme becerisi eğitimi programı öncesinde deney ve kontrol gruplarına ön testler uygulanmıştır. Ardından deney grubuna program uygulanmış, bu esnada kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Programın bitiminde son testler ve 1 ay sonra da izlem testleri uygulanmıştır. Veriler Tek Yönlü ANOVA ve Tekrarlı Ölçümler İçin Tek Yönlü ANOVA testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Programa katılan bireylerin kontrol grubuna göre, öz saygı, kaçıngan karar verme, erteleyici karar verme, panik karar verme, araştırıcı kararsızlık ve öz yeterlik bağımlı değişkenlerinde ön test ve son test ölçümleri arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunmuştur. Bu etkinin 1 aylık izleme testi sonunda da devam ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems that university students often encounter is difficulty in making decisions. University psychological counseling centers have an important place in teaching decision-making skills to individuals so that they can be satisfied with life and realize themselves. Research shows that decision-making styles can be taught and vigilant decision-making skills can be acquired through training. This study aimed to test the effectiveness of a single-session psycho education program that will improve the decision-making skills of university students. For this purpose, a 90-minute single session program has been developed. An experimental design in 2X3 was used in the research. Melbourne Decision Making Scale I-II, Personal Decision Scale, General Self-efficacy Scale and Personal İnformation Form were used to collect data in the study. Pretests were applied to the experimental and control groups before the decision-making skill training program. Then, the program was applied to the experimental group, while no intervention was made to the control group. Posttests were administered at the end of the program and follow-up tests were administered 1 month later. The data were analyzed using One-Way ANOVA and One-Way ANOVA for Repeated Measures tests. Compared to the control group of individuals participating in the program, a significant difference was found between the pre-test and post-test measurements in the variables related to self-esteem, avoidant decision making, procrastination decision making, panic decision making, exploratory indecision and self-efficacy. It was observed that this effect continued at the end of the 1-month follow-up test