On generalizations of the McKay Conjecture
McKay Sanısının genellemeleri üzerine
- Tez No: 874521
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
McKay sanısı herhangi bir grubun belli indirgenemez karakterlerinin kümesi ile bu grubun bazı lokal altgruplarının aynı şekilde kurulmuş kümeleri arasında birebir ve örten bir fonksiyon olduğunu söyler. Bu tezde, bu sanının Isaacs-Navarro ve Galois- McKay sanıları olarak adlandırılan iki genellemesini sonlu basit gruplara indirgenmesiyle birlikte çalışacağız. Bunlardan ilki özgün sanıyı mod p'deki denklik sınıflarını dikkate alırken diğeri belli bir Galois grubunun etkisiyle düşünerek geneller. Ayrıca [1] makalesini takip ederek bazı yeni H-üçlüleri inşa edeceğiz.
Özet (Çeviri)
McKay Conjecture asserts the existence of a one-to-one correspondence between sets of certain irreducible characters of any group and that of its local subgroups. In this thesis, we mainly study two generalizations of this conjecture, known as Isaacs-Navarro and Galois-McKay conjectures, along with their reductions to finite simple groups. The former considers the original conjecture via considering equivalence classes in mod p whereas the other takes into account a particular action of a Galois group. Also, we construct some new H-triples following [1].