AIDS aktivizmi bağlamında yasın politikleşmesi
The politicization of mourning within the context of AIDS activism
- Tez No: 874524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÖZE ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma yası tutulamaz olarak görülenlerin yasını kamusal alana taşımak için mücadele eden, yas tutanların susturulma ve ötekileştirilme girişimlerine direnen politik bir yas hattını 1980'lerde ortaya çıkan AIDS krizi üzerinden tartışmaktadır. 1980'lerin başında ABD'de patlak veren AIDS krizi, virüsün başta eşcinsel erkekler olmak üzere toplumsal olarak ötekilik alanına hapsedilmiş insanlarda görülmesi nedeniyle siyasal iktidar tarafından sessizlik ve kayıtsızlıkla karşılanmıştır. On binlerce insanın hayatını kaybetmesi kamusal alanda herhangi bir değişime sebep olmamış, alışılageldiği üzere siyasal iktidarların denetimindeki kamusal alanda ölümler duyulamaz ve görünmez bir hal almıştır. 1987 yılında ACT-UP (AIDS Coalition to Unleash Power) adlı çatı aktivist örgütün kurulmasıyla toplumdan dışlanan gruplar, yas ve melankoli pratiklerini toplumsal bir alana taşımış ve kamusal alanda gedikler açarak krize yıllarca edilmeyen müdahalenin hızlanması için birçok hamle yapmıştır. Bu çalışmada söylem analizi ve göstergebilimsel analiz bir arada kullanılarak çatı örgüt ACT-UP'ın politik cenaze törenleri ve örgütün sanatsal üretim kolu olan Gran Fury'nin üretimleri yas ve melankolinin politik potansiyellerini sergileyerek kamusal alanda yarattıkları değişim bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines a political line of mourning that strives to include the mourning of those deemed unmournable in the public sphere. It challenges attempts to silence and marginalise mourners during the AIDS crisis that emerged in the 1980s. The AIDS crisis was met with silence and indifference by the political power as the virus was found in people who were socially marginalised in the sphere of otherness, especially gay men. The deaths of tens of thousands of people did not result in any change in the public sphere; as usual, deaths became inaudible and invisible in the public sphere controlled by political powers. In 1987, the establishment of the umbrella activist organisation ACT-UP (AIDS Coalition to Unleash Power) saw the emergence of groups previously excluded from society, who brought their practices of mourning and melancholy into the public sphere. This resulted in several interventions to address the crisis that had been absent for years in the public sphere. This study employs discourse analysis and semiotic analysis to examine the political funeral ceremonies of the umbrella organisation ACT-UP and the art productions of Gran Fury, the artistic production arm of the organisation. It considers how these ceremonies and productions exhibit the political potential of mourning and melancholy, and the ways in which they create change in the public sphere.