Türkiye'den Almanya'ya göçenlerin etnokültürel empati, sosyal temas ve sembolik tehdit düzeylerinin suç korkusuna etkisi
The impact of ethnocultural empathy, social contact, and symbolic threat levels on fear of crime among immigrants from Turkey in Germany
  1. Tez No: 874523
  2. Yazar: TUĞÇE GULA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BELMA GÖLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Sosyoloji, Forensic Medicine, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Literatürde pek çok farklı örneklem üzerinde çalışılan suç korkusu kavramı, bu araştırmada göç bağlamında ele alınmış ve Türkiye'den Almanya'ya göçen göçmen grup üzerinde incelenmesi planlanmıştır. 1960'lı yıllardan itibaren Türkiye'den Almanya'ya yoğun bir göç yaşanmış, bu göç dalgasının türü değişse de göç günümüze dek süregelmiş ve çalışmada bu göçmen grubundaki suç korkusu ve suç korkusuna etki eden etmenleri araştırmak amaçlanmıştır. 108 göçmen ile yapılan bu araştırmada katılımcılara bilgi formu, suç korkusu ölçeği, gruplar arası temas ölçeği, sembolik tehdit ölçeği ve etnokültürel empati ölçeği uygulanmıştır. Örneklemde suç korkusu genel olarak düşük görülmüş, fakat literatürdekine benzer şekilde bu grupta da kadınların erkeklerden daha fazla suç korkusu yaşadığı tespit edilmiştir. Gruplar arası dinamiklere bakıldığında, etnokültürel empati ve sosyal temas arttıkça diğer gruplara karşı sembolik tehdit algısının azaldığı görülmüştür. Bu sonuçların, özellikle azınlık gruplarla yapılan çalışmalar kapsamında suç korkusu literatürüne katkıda bulunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of fear of crime, extensively studied on numerous samples in the literature, is planned to be examined in this research within the context of migration, focusing specifically on the migrant group that has moved from Turkey to Germany. Since the 1960s, there has been a significant migration from Turkey to Germany; although the nature of this migration wave has changed, it has continued up to the present day. The study aims to investigate the fear of crime and the factors influencing this fear among this migrant group. The research involved 108 migrants who were administered a demographical questionnaire, a fear of crime scale, an intergroup contact scale, a symbolic threat scale, and an ethnocultural empathy scale. In general, the level of fear of crime in the sample was observed to be low, but similar to findings in the literature, it was found that women in this group had more fear of crime than men. Analyzing the intergroup dynamics, it was observed that with increased ethnocultural empathy and social contact, the perception of symbolic threat towards other groups decreased. These results are intended to contribute to the literature on fear of crime, especially within the context of studies conducted with minority groups.