The voice of the voiceless: The subversion of gender roles in Madeline Miller's circe and Jennifer Saint's Ariadne
Sessizlerin sesi: Madeline Miller'in circe ve Jennifer Saint'in Ariadne'sinde cinsiyet rollerinin yıkılması
  1. Tez No: 874525
  2. Yazar: MANAR MOHAMMAD RASHEED RAYYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARİTH ISMAEL TURKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Cinsiyet çalışmalarının disiplinler arası yönü, cinsiyet ile ırk, etnik köken, cinsel yönelim, sınıf ve milliyet gibi diğer kimlik göstergeleri arasındaki karmaşık ilişkileri araştırır. İnsanların deneyimlerinin, toplumsal kurumların ve kültürel ifadelerin cinsiyetten nasıl etkilendiğini değerlendirir. Erkeklerin rolleri ve kimliklerinin incelenmesi, ikinci cinsiyet olarak kadınların deneyimleri ve toplumsal bir yapı olarak toplumsal cinsiyet fikri, yıllar içinde genişleyen bu alanın kapsadığı konulardan sadece birkaçıdır. Bu tez, toplumsal ve cinsiyet ikiliği bağlamında cinsiyetin temellerini ve kavramlarını keşfetmeye yönelik bir çabadır. Cinsiyet çalışmalarının tarihini ve ırk, ulus, biyolojik cinsiyet, toplumsal yapı ve cinsiyet normlarıyla olan ilişkilerini inceleyerek, Madeline Miller'ın 'Circe' ve Jennifer Saint'in 'Ariadne' mitolojik romanlarını analiz eder. Bu romanlar aracılığıyla cinsiyet sistemini, rolleri ve cinsiyetin sınırlarına meydan okumanın önemini, Simone de Beauvoir ve Judith Butler'ın teorileri temelinde araştırır. Çalışma, her iki yazarın da toplumsal normlara dikkat çekmek ve bu normlara meydan okumak için cinsiyet sistemini kullandığını ortaya koyar. Bu bağlamda, kahramanlarının sürekli olarak mücadele ettiği baskıcı sistemleri mükemmel bir şekilde tasvir etmişlerdir. Bu sayede, yazarlar karakterlerine kendi seslerini ve kimliklerini etkili bir şekilde kazandırmış, onların içinde bulundukları toplumsal yapıyla olan bağlarını koparmışlardır.
Özet (Çeviri)
The interdisciplinary discipline of gender studies investigates the intricate relationships between gender and other identification indicators like race, ethnicity, sexual orientation, class, and nationality. It assesses the ways in which gender affects individual experiences, social structures, and cultural expressions. The study of men's roles and identities, the experiences of women as the second gender, and the larger idea of gender as a social construct are just a few of the issues covered by this area, which has expanded throughout the years. This thesis is an endeavour to navigate the foundation and concepts of gender within the societal and sex binary context by exploring the history of the field's evolution and its interconnections to race, nation, biological sex, the social structure, and gender norms, as well by analysing both Madeline Miller and Jennifer Saint's mythological novels Circe and Ariadne in order to explore the gender system and the significance of defying gender on the grounds of the theories of Simone de Beauvoir and Judith Butler. The study concludes that both authors utilized the gender system to highlight and challenge the social norms that women are expected to conform to. In this framework, both works did a perfect job of portraying the oppressive systems that their protagonists continuously struggle to overcome. By doing this, they were able to effectively give their characters a voice and an identity of their own, breaking the associations they had with the societal structure and gender roles they were a part of.