Milletlerarası Ticaret Odasının yeknesak kuralları çerçevesinde dijital ticari işlemler (URDTT)
Digital trade transactions within the framework of uniform rules of International Chamber of Commerce (URDTT)
  1. Tez No: 874620
  2. Yazar: AHMET FURKAN TÜRKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Milletlerarası Ticaret Odası tarafından 1 Ekim 2021 tarihinde yayımlanan yeknesak kurallar olan URDTT kapsamında ayrıntılı biçimde düzenlenen dijital ticari işlem kavramı, temeldeki ticari işlemin dijitalleşmesine işaret etmektedir. Bu bağlamda bir dijital ticari işlem, işlemin taraflarının üzerinde anlaşmalarıyla birlikte, temeldeki milletlerarası ticari satım sözleşmesinin ve ortaya çıkan ödeme yükümlülüğü ilişkisinin elektronik kayıtlar vasıtasıyla tamamen dijital olarak belgelendirilmesi ve ilgili aşamaların tamamen dijital olarak gerçekleştirilmesini ifade etmektedir. Dijital ticari işlemin birinci işlevi, işlemin fiziki evrak kullanılmaksızın tamamen dijital olarak gerçekleştirilmesi şeklinde tezahür eder. Dijital ticari işlemin ikinci işlevi ise, temeldeki milletlerarası ticari satım sözleşmesinin taraflarını teşkil eden alıcı ve satıcıyı bütünüyle merkeze alan ve milletlerarası ticarete daha önce arz edilmiş olan ödeme yöntemlerinden bu şekilde farklılaşan yeni bir ödeme yöntemini oluşturmasıdır. Çalışmamızda, dijital ticari işlem konsepti, bu iki temel işlevi ve bünyesinde ortaya çıkan diğer hukuki ilişkilerle birlikte detaylı biçimde analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of digital trade transaction, which is regulated in detail under the URDTT, the uniform rules published by the International Chamber of Commerce on October 1, 2021, refers to the digitalization of the underlying commercial transaction. In this context, a digital trade transaction is a process, as agreed between the principal parties, whereby electronic records are used to evidence the underlying sale and purchase of goods or services, and the incurring of a payment obligation. The first function of a digital trade transaction is that the transaction is carried out entirely digitally without the use of physical documents. The second function of the digital trade transaction is that it constitutes a new payment method that focuses on the buyer and seller, who are the parties to the underlying international commercial sales contract, and that differs from the payment methods that have been previously offered to international trade. In our study, the concept of digital trade transaction is analyzed in detail together with these two basic functions and other legal relations that arise within it.