Üniversite öğrencilerinde akademik ertelemenin yordayıcıları: Akademik güdülenme, umut ve kişilik özellikleri
Predictors of academic procrastination in university students: Academic motivation, hope and personality characteristics
  1. Tez No: 874647
  2. Yazar: NİMET KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde akademik ertelemenin yordayıcıları olarak akademik güdülenme, umut ve kişilik özellikleri değişkenleri ele alınmıştır. Çalışmanın örneklem grubunda 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan öğrenciler yer almaktadır. Veriler toplanırken Akademik Erteleme Ölçeği, Akademik Güdülenme Ölçeği, Sürekli Umut Ölçeği, Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi ve Kişisel Bilgi Formundan yararlanılmıştır. İlişkisel modelin kullanıldığı bu çalışmada verilerin çözümlenmesinde SPSS-22 programı kullanılmış ve .05 anlamlılık düzeyi ölçüt alınmıştır. Değişkenlerin arasındaki ilişkiyi anlamak için korelasyon analizi, değişkenlerin akademik ertelemeyi yordama düzeyinin belirlenmesi için hiyerarşik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda üniversite öğrencilerinde akademik erteleme davranışlarının cinsiyet, sınıf düzeyi ve öğrenime devam edilen fakülte türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği ve erkek öğrencilerde görülen akademik erteleme düzeylerinin kadın öğrencilere göre daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bir diğer bulgusu da akademik güdülenme ve kişiliğin dışa dönüklük, sorumluluk ve deneyime açıklık alt boyutunun akademik ertelemeyi anlamlı bir şekilde yordamasıdır. Araştırmadan elde edilen verilere göre umut ve kişiliğin nevrotiklik ve uyumluluk boyutlarının akademik ertelemeyi yordamada anlamlı bir değişken olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addressed the variables of academic motivation, hope and personality characteristics as the predictors of academic procrastination in university students. The study group consisted of students attending the Niğde Ömer Halisdemir University in the 2022-2023 academic year. The Academic Procrastination Scale, the Academic Motivation Scale, the Dispositional Hope Scale, the Adjective-Based Personality Scale and the Personal Information Form were used to collect the study data. Employing the relational research model, the study used SPSS-22 program to analyze the data and .05 significance level was accepted. Correlation analysis was performed to understand the relationship between the variables and hierarchical regression analysis to determine variables' prediction level of academic procrastination. The analyses results concluded that university students' academic procrastination behavior differed significantly according to students' sex, grade level and faculty, and that male students procrastinated more than female students. Another finding of the study was that academic motivation and personality's responsibility, extroversion and openness to experience dimensions significantly predicted academic procrastination. According to the study data, hope and personality's neuroticism and agreeableness dimensions do not have a significant effect on academic procrastination.