Okul öncesi dönem çocuklarının duygu düzenleme becerileri, duygusal zeka ve psikolojik sağlamlık düzeyleri ile davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool children's emotion regulation skills, emotional intelligence and psychological resilience levels and behavioral problems
  1. Tez No: 874662
  2. Yazar: CEREN YOLDAŞ ÖRS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKTAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi dönem çocuklarının duygu düzenleme becerileri, duygusal zeka ve psikolojik sağlamlık düzeyleri ile davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu kapsamda araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinin Bahçelievler merkez ilçesinde özel veya devlet anaokuluna devam eden 3-6 yaş okul öncesi dönemi çocukları ve öğretmenleri oluşturacaktır. Gönüllülük esasına dayanan bu çalışmaya öğretmenlerden elde edilecek veriler doğrultusunda 370 çocuğun katılması hedeflenmektedir. Araştırmada“Demografik Bilgi Formu”,“Conners' Öğretmen Derecelendirme Ölçeği”,“Sullivan Öğretmenler için Çocukların Duygusal Zekasını Değerlendirme Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“Okul Öncesi Çocuklar için Sosyal Duygusal İyi Oluş ve Psiklojik Sağlamlık Ölçeğinden”yararlanılması planlanmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde ise verilerin normal dağılım gösterme durumuna göre ANOVA testi ya da Kruskal Wallis-H testi kullanılacak olup değişkenler arasındaki anlamlılık ilişkisine göre gerekli korelasyon ve regresyon çözümlemeleri uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool children's emotion regulation skills, emotional intelligence and psychological resilience levels and behavioral problems. In this context, the study group of the research will consist of pre-school children aged 3-6 and their teachers who attend private or public kindergartens in the central district of Bahçelievler in Istanbul. It is aimed that 370 children will participate in this study, which is based on volunteerism, in line with the data to be obtained from the teachers. In the study, it is planned to use the“Demographic Information Form”,“Conners' Teacher Rating Scale”,“Sullivan Teachers' Emotional Intelligence Assessment Scale”,“Emotion Regulation Scale”and“Social Emotional Well-Being and Psychological Resilience Scale for Preschool Children”. In the analysis of the data obtained, ANOVA test or Kruskal Wallis-H test will be used according to the normal distribution of the data, and the necessary correlation and regression analyzes will be applied according to the significance relationship between the variables.