Kahramanmaraş/Onikişubat ilçesi pazar yerlerinde gürültü kirliliği ölçümü ve değerlendirilmesi
Noise pollution measurement and evaluation in Kahramanmaraş Onikişubat district market places
  1. Tez No: 874663
  2. Yazar: FURKAN ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP CUCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çeviri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüz koşullarında, kentleşmenin artmasıyla meydana gelen nüfus artışı ve insan yaşamının gereklilikleriyle oluşan birçok etkenden gürültü kirliliği oluşmaktadır. 'Gürültü kirliliği' veya diğer adıyla 'ses kirliliği', insan veya hayvan yaşamını olumsuz etkileyen, dengesini bozan her türlü insan, hayvan ya da makine kaynaklı ses oluşumu olarak tanımlanmaktadır. Gürültü kirliliğinin en yaygın biçimlerinden biri, özellikle motorlu araçların neden olduğu kirliliktir. Bu kirlilikle oluşan olumsuz etmenler insan ve çevre yaşamını olumsuz etkilemektedir. İnsan sağlığını ve yaşam kalitesini düşüren gürültü kirliliği ölçülmesi ve gerekli tedbirlerin alınması zorunlu bir hal almaktadır. Bu nedenle Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi'ndeki pazar yerlerinde oluşan gürültü kirliliğinin belirlenmesi planlanmıştır. Pazar yerlerindeki ölçüm değerleri Gürültü ölçüm cihazıyla, haftanın her günü kurulan pazarların konumundaki farklı noktalardan günde üç farklı zamanda yapılan gürültü ölçümleri oluşturulacaktır. Oluşturulan verilerin incelenmesi ve analizleriyle insan sağlığı ve kalitesinde gerekli iyileştirmelerin yapılması, iyileştirici önlemlerin belirlenerek önerilerde bulunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, noise pollution is caused by the increase in population due to the increase in urbanization and the necessities of human life. 'Noise pollution', also known as 'sound pollution', is defined as any human, animal or machine-induced sound formation that adversely affects human or animal life and disrupts its balance. One of the most common forms of noise pollution is pollution, especially from motor vehicles. The negative factors caused by this pollution negatively affect human and environmental life. It is imperative to measure noise pollution, which reduces human health and quality of life, and to take necessary measures. For this reason, it is planned to determine the noise pollution in the market places in Kahramanmaraş Onikisubat Municipality. Measurement values ​​in the market places Noise measurements will be made at three different times a day from different points in the location of the markets established every day of the week with the noise measuring device. It is aimed to make necessary improvements in human health and quality, to determine remedial measures and to make suggestions through the examination and analysis of the generated data.