Balıkesir ili Balkan muhacir ağızları
Balkan immigrant dialects of Balıkesir
  1. Tez No: 874753
  2. Yazar: ELMASAY AYDEMİR GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ŞİMŞEK UMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Çalışmada, Balıkesir ilinde yerleşik Balkan muhacir köyleri tespit edilmiş, 12 ilçenin 34 köyüne gidilerek 45 kaynak kişiden derlemeler yapılmıştır. Derlenen malzemeler; çeviri yazı işaretleriyle yazıya aktarılmıştır. Çalışma; Giriş, Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Sonuç, Metinler ve Sözlük bölümlerinden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde Balkanlar'dan Anadolu'ya ve Balıkesir iline yapılan göçlerden bahsedilmiştir. Ses bilgisi ve Şekil bilgisi bölümlerinde, derlenen malzemeler incelenmiştir. Sonuç bölümünde, incelenen malzemelerden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Metinler bölümünde, köylerden derlediğimiz ve çeviri yazı harfleriyle yazıya döktüğümüz numaralandırılmış metinler bulunmaktadır. Sözlük bölümünde ise derlenen malzemelerden seçilen, yazı dilinde bulunmayan veya farklı telaffuz edilen sözcükler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, Balkan immigrant villages located in Balıkesir province were identified, and compilations were made from 45 participants by visiting 34 villages in 12 districts. The compiled materials were transcribed into writing with transliteration symbols. The study consists of Introduction, Phonetics, Morphology, Results, Texts, and Glossary sections. The introduction section discusses migrations from the Balkans to Anatolia and to Balıkesir province. In the Phonetics and Morphology sections, the compiled materials are examined. The results section evaluates the results obtained from the examined materials. The Texts section contains numbered texts compiled from the villages and transcribed into writing with transliteration symbols. The Glossary section includes words selected from the compiled materials whose meanings are unknown or difficult to understand.