Değişim ve organizasyon (Doğtaş'ta bir inceleme)
Changing and organization (The showed in Doğtaş)
- Tez No: 87483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
OZKT (,'alışmanıızın konusunu, lıı/.la değişen piyasa ve çevre şartlarına uyum sağlayabilmek için, organizasyonların, bir anlamda yapılanma ve iş yapma tarzlarının sürekli yenilenmesi halta yeniden yanılmasının günümüzde ertelenemez bir görev haline gelmesi ile birlikte, değişim ve organizasyon konuları oluşturmaktadır. Değişimin yeni bin yılda bir defalık bir olay değilde hiç gündemden inmeyecek bir süreç olması sebebiyle, organizasyonlar tüm beşeri ve fiziki unsurlarını amaçları doğrultusunda bir araya getirirlerken, mutlaka tarzlarını değişiminin gereklerine göre ayarlamalıdırlar. Araştırmamızda organizasyon ile yakından ilgili olan kavramlar ve teoriler üzerinde durulmuş zaman içerisindeki değişimleri ve gelişimleri ortaya konmuştur. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu idrak etmiş ve organizasyon yapılarında ve iş yapma (arzlarında dikkate almış olan Alil) ve Japonya'da ki bir takım düşünce ve uygulamalar da algılanış şekliyle ele alıp incelenmiştir. Değişimin Sanayi Devrimi ile birlikte modern yönelim ve organizasyon teorileriyle de ilişkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Mu çalışmada DOCî'l'AS A.Ş. 'deki yapılan incelemelerde elde edilen sonuçlar ortaya konulup, araştırma konusu çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Our study's subject consists of the necessity of rebuilding in all organizations and requirement of the progressive renew in their working styles and organizations and changing subject Because of the fact that changing is not new for millenium and it is never be ended; all (he managements must recognise their manners in the meaning of the facts of the changing, while they are combining (heir all human and technological forces. Our search is based on (he concepts and theories about the organizations and their improvements and changing during the lime Organizations, which are in japan and U.S.A. realized that lonely thing that is never changes is changing, and they apply it in their working styles and their structures. All of these structures are analized in our search. And also relationships between changing and theories of organizations and modern management system after the endustry revolution are tried to analyse, In this search, the results of the studies in DÜÖTAS. are showed and these are tried to appreciate in (he lines of our main subject.