Uluslararası terörizmle mücadelede Türkiye-NATO işbirliği: Terörle mücadele mükemmeliyet merkezi örneği
Türkiye-NATO cooperation in the fight against international terrorism: The example of center of excellence defense against terrorism
- Tez No: 874847
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ ANBARLI BOZATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde terörizm, ulusal ve uluslararası güvenliği tehdit eden en önemli meselelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Terör eylemleri, masum insanların hayatlarını yitirmesine, toplumsal karışıklığa ve ekonomik zararlara yol açarak istikrarı ve barışı tehdit etmektedir. Bu sebeple, terörizmle etkin bir biçimde mücadele göstermek, uluslararası toplumun ana gündem maddelerinden biri haline gelmiştir. NATO terörizmle mücadelede önemli görev üstlenen önde gelen uluslararası güvenlik örgütlerinden biridir. Terörle mücadele konusunda NATO'nun sahip olduğu tecrübe, uzmanlık ve imkânlar üye ülkelerin ve ortakların güvenlik yeteneklerini kuvvetlendirmek için önemli bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamda, Türkiye-NATO işbirliği de terörizmle mücadelede önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışması, Türkiye'nin NATO ile işbirliği içinde terörizmle mücadelesini incelemektedir. Bilhassa, Türkiye'nin terörle mücadeledeki stratejilerini ve NATO'nun bu çabaları destekleme rolünü araştırmakta ve Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi gibi NATO'nun Türkiye'ye temin ettiği destek mekanizmalarını örneklemektedir. Çalışma, Türkiye-NATO işbirliğinin terörle mücadeledeki faaliyetlerini değerlendirerek, uluslararası terörizmle mücadele çabalarına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, terrorism is encountered as one of the most important issues that threatens national and international security. Terrorist acts threaten stability and peace by causing the loss of lives of innocent people, social chaos and economic damage.Therefore, struggling with terrorism effectively has become one of the main agenda items of the international community. NATO is one of the most important international security organizations in the stuggle against terrorism. NATO's experience, expertise and opportunities are considered as an important resource to strengthen the security capabilities of member countries and co-partners in the struggle against terrorism. In this context, Türkiye-NATO cooperation plays an important role in the struggle against terrorism. This thesis examines Türkiye's fight against terrorism in cooperation with NATO. Espacially, Türkiye's counter terrorism strategies and its role in supporting NATO's effort are explored. Also, the support mechanisms that NATO provides for Türkiye, such as the Counter-Terrorism Center of Excellence are exemplified. The study aims to contribute to international efforts to combat terrorism by evaluating the activities of Türkiye-NATO cooperation in the struggle against terrorism.