BOA. ML. VRD.d 773 numaralı Balıkesir kazası mahalle ve köylerine ait 1258 tarihli Ruz-ı Kasım vergisi defterinin transkripsiyon ve değerlendirmesi
Analysis and transcription of the november tax (Ruz-i Kasım) records for the towns and villages of Balıkesir, as documented in BOA. ML. VRD. d. 773
  1. Tez No: 874858
  2. Yazar: GAMZE MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE ŞİMŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Tanzimat Dönemi'nde Osmanlı Devleti'nin mali ve vergi sisteminde önemli değişiklikler olmuş ve bu dönemde halkın mal, mülk ve gelirine göre daha adil olması beklenen tek bir vergi çeşidi uygulamaya konmuştur. Bu sistemin ilk yıllarında vergi yılda iki taksitte ödenmesi kararlaştırılmış daha sonra 10 taksite çıkarılmıştır. Toplanan vergiler defterlere kaydedilerek İstanbul'a gönderilmiştir. Bu çalışma da BOA. ML. VRD. d. 773 numaralı Ruz-ı Kasım vergisi defteri incelenerek XIX. Yüzyıl ortalarına ait iktisadi veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Mükelleflerin ödediği vergi miktarları ayrıca mahalle ve köylerin toplam ödediği vergi miktarları gibi bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Tax systems. Among these reforms was the implementation of a singular tax system, aimed at achieving a fairer distribution of tax burdens based on individuals' wealth and income. Initially, taxes were scheduled to be paid biannually, later extended to ten installments. The collected taxes were meticulously recorded in ledgers and forwarded to Istanbul for further processing. This study delves into the Ruz-i Kasım tax register labeled BOA. ML. VRD. d. 773, seeking to garner economic insights relevant to the mid-19th century. By scrutinizing this document, the research aims to extract valuable data regarding tax payments made by individual taxpayers, as well as aggregated figures reflecting the tax contributions of various neighborhoods and villages.