Dijital liderlik algısının çalışanların sınırsız kariyer tutumları üzerindeki etkisi: Bir araştırma
The effect of digital leadership perception on unlimited career attitudes of employees: A research
  1. Tez No: 874973
  2. Yazar: SENAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AYDIN GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hızla dijitalleşen dünyada liderliğe duyulan ihtiyacın kapsamı da değişmiş ve dijital liderlik yaklaşımı ortaya çıkmıştır. Hem çalışanların hem de işletmelerin dijital süreçlere uyum sağlamasının gerektiği günümüzde dijital liderlik algısının etki alanı genişlemektedir. Kariyer, bu etki alanlarından bir tanesidir. Bu çalışmanın amacı dijital liderlik algısının çalışanlardaki sınırsız kariyer tutumları üzerindeki etkisini ortaya koymak olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında 150 kişiyi içeren bir saha araştırması yapılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre dijital liderlik algısı ve sınırsız kariyer tutumları demografik değişkenlerle kısmen ilişkilidir. Dijital liderlik algısı ve sınırsız kariyer tutumları arasında pozitif yönlü ilişki olduğu çalışmanın sonuçları arasındadır. Dolayısıyla çalışanlarda dijital liderlik algısı arttıkça sınırsız kariyer tutumları da pozitif yönde gelişmektedir. Bu çalışmanın sonuçları 150 katılımcının verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
In the rapidly digitalizing world, the scope of the need for leadership has also changed and the digital leadership approach has emerged. Today, when both employees and businesses need to adapt to digital processes, the impact of digital leadership perception is expanding. Career is one of these domains. The aim of this study is to reveal the effect of digital leadership perception on unlimited career attitudes of employees. Within the scope of the study, a field study involving 150 people was conducted. According to the results, digital leadership perception and unlimited career attitudes are partially related to demographic variables. It is among the results of the study that there is a positive relationship between the perception of digital leadership and unlimited career attitudes. Therefore, as the perception of digital leadership in employees increases, unlimited career attitudes also develop in a positive way. The results of this study are limited to the responses of 150 participants.