Yazarlık ve yazma becerileri dersinde öğrencilerin yaratıcı yazmaya yönelik tutumları ve uyarlanan metinlerin değerlendirilmesi
Students' attitudes towards creative writing and evaluation of adapted texts in literacy and writing skills course
- Tez No: 874996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin Yazarlık ve Yazma Becerileri dersinde yazma öz yeterliklerini, yazmaya karşı tutumlarını, metin uyarlama düzeylerini belirlemek ve metin uyarlama süreçlerine dair öğrenci görüşlerini öğrenmektir. Çalışma 2023-2024 eğitim- öğretim yılında Antalya İli Gazipaşa İlçesinde bir devlet okulunda okumakta olan 60 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada araştırma yöntemlerinden Nitel araştırma yöntemine başvurulmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmaya başlarken öğrencilerin çalışma grubu olarak hazır ve istekli olup olmadıklarını belirlemek için uygulamış olduğumuz öz yeterlik ve tutum ölçeklerinin analizinde her ne kadar nicel veriler elde edip çözümlesek de çalışmamız, sosyal bilimlerde bir durumu değerlendirdiği için nitel araştırma yöntemi altında ele alınmıştır. Uygulamaya 2023-2024 eğitim öğretim yılında, eğitim programında“Metin Oluşturma Sürecinde Yazma Aşamalarını Belirleme”konusunun olduğu hafta başlanmıştır. Araştırma grubuyla yapılan çalışma süreci 8 haftadan oluşmaktadır. Etkinliklere başlarken sırasıyla ölçekler uygulanmıştır. Sonrasında Memduh Şevket ESENDAL'ın“Karga Yavrusu”isimli öyküsü öğrencilerle paylaşılmış, derste incelenmiş, öyküyü iyice kavramaları adına öğrencilere okuduğunu anlama başarı testi uygulanmıştır. Uzman görüşü de alınarak“Karga Yavrusu”metninin, metin uyarlama uygulamalarında kaynak metin olarak kullanılmasına karar verilmiştir. Sürece başlarken ve etkinlik süreçlerinin sonunda Karga Yavrusu öyküsünün öğrenciler tarafından tiyatro türüne uyarlanması istenmiş ve öğrencilerin öyküden tiyatroya uyarlamış oldukları bu metinler dereceli puanlama anahtarına göre değerlendirilmiş, yorumlanmıştır. Son olarak da öğrencilerin metin uyarlama sürecine ilişkin görüşlerine başvurulmuş ve öğrenci görüşleri değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda öğrencilerin yazma öz yeterlikleri ve yazmaya karşı tutumları t testi, anova varyans analizi ile incelenmiştir. Öğrencilerin ortalama puanlarının yazma öz yeterlik ve yazmaya karşı tutum anlamında yeterli düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin yazma öz yeterlikleri ve yazmaya karşı tutumları ile öğrenci cinsiyeti, anne- baba eğitim durumu, kitap okuma oranları, internet kullanma sıklıkları arasında ilişki olup olmadığına da bakılmış ve sonuçların tamamında ilişki kurulabilirken birçoğunda da anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Metin uyarlama uygulamalarının değerlendirilmesinde ise öğrencilerin etkinliğe başlamadan uygulama formlarında puanlarının çok düşük olduğu ancak metin uyarlama etkinlikleri sonrasındaki uygulama formlarındaki puanlarda ise dikkat çekici bir yükseliş olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar bize, metin uyarlama etkinliklerinin öğrencilerin yazma becerisini geliştirmesine doğrudan katkı sağladığı yorumunu vermiştir. Diğer bir yandan ise öğrencilerin süreçle ilgili görüşlerine başvurulmuş olup öğrenciler tarafından metin uyarlama etkinlikleri ile geçen derslere yönelik olumlu bir görüş belirttikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the writing self-efficacy, attitudes towards writing, text adaptation levels of secondary school 7th grade students in the Writing and Writing Skills course and to learn student views on text adaptation processes. The study was carried out with 60 students studying in a public school in Gazipaşa District of Antalya Province in the 2023-2024 academic year. Qualitative research method, one of the research methods, was used in the study. Case study design was used among qualitative research methods. Although we obtained and analysed quantitative data in the analysis of the self-efficacy and attitude scales that we applied to determine whether the students were ready and willing as a study group at the beginning of the study, our study was handled under qualitative research method because it evaluates a case in social sciences. The application was started in the 2023-2024 academic year in the week in which the subject of“Determining the Stages of Writing in the Process of Creating a Text”was included in the education programme. The study process with the research group lasted for 8 weeks. When starting the activities, the scales were applied respectively. Afterwards, Memduh Şevket ESENDAL's story“Karga Yavrusu”was shared with the students, examined in the lesson, and a reading comprehension achievement test was also applied in order for them to comprehend the story thoroughly. It was decided to use the text“Karga Yavrusu”as a source text in text adaptation practices by taking expert opinion. At the beginning of the process and at the end of the activity processes, the students were asked to adapt the story“Karga Yavrusu”to the theatre genre and these texts adapted by the students from the story to the theatre were evaluated and interpreted according to the rubric. Finally, students' opinions about the text adaptation process were asked and their opinions were evaluated. As a result of the study, students' writing self-efficacy and attitudes towards writing were analysed by t-test and anova variance analysis, and it was observed that the average scores of the students were at a sufficient level in terms of writing self-efficacy and attitude towards writing. In addition, it was also examined whether there was a relationship between students' writing self-efficacy and attitudes towards writing and students' gender, parents' education level, reading rates, and frequency of internet use, and while a relationship could be established in all of the results, a significant difference was found in many of them. In the evaluation of text adaptation practices, it was observed that the scores of the students in the application forms before starting the activity were very low, but there was a remarkable increase in the scores in the application forms after the text adaptation activities. These results gave us the interpretation that text adaptation activities directly contributed to the development of students' writing skills. On the other hand, the opinions of the students about the process were consulted and it was observed that the students expressed a positive opinion about the lessons with text adaptation activities.