Islamic books and their impact on the public sphere in Egypt in the 20th century
20. yüzyılda Mısır'da İslam kitaplar ve kamusal alan üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 875001
  2. Yazar: OSSAMA ISSA
  3. Danışmanlar: DR. HEBA RAOUF EZZAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretim Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, 20. yüzyıldan günümüze Mısır'da İslami literatürün üretimi, dağıtımı ve tüketimi üzerine kapsamlı bir inceleme gerçekleştirmektedir. Araştırma, endüstri üzerindeki tarihsel, politik, sosyal ve teknolojik faktörlerin etkisini özetlemektedir. Çalışma, İslami yayıncılıkta gelenek ile modernlik arasındaki dalgalanmayı inceleyerek, bunu ideolojilerin ve vizyonların yarıştığı ve yeniden tanımlandığı bir alan olarak çerçevelemektedir. Araştırma, İslami literatürün karmaşıklıklarını, sadece dini bilginin depolandığı yerler olarak değil, aynı zamanda anlatıların kesiştiği ve çatıştığı alanlar olarak vurgulamaktadır.“Market İslamı”fenomenine dikkat çekilerek, otantik dini ifade ile kapitalist küreselleşme arasındaki gerilimlerin altı çizilmektedir. Otoriterliğin yeniden yükselmesi ve kamusal alandaki özgür söylem üzerindeki etkisi de ele alınmaktadır. Çalışma, sansür, dijitalleşme ve korsanlık gibi zorlukları tanımlayarak, kaliteye, çeviri çabalarına ve dijital katılıma vurgu yapan proaktif bir yaklaşımı savunmaktadır. Sonuç olarak, araştırma, İslami düşünce ve literatürde bir rönesansı öngörmekte ve yayınların, kamusal alandaki anlatıları müzakere etmek için platformlar olarak hizmet edebileceğini öne sürmektedir. Çalışma, İslami yayıncılığın zengin mirasını koruma amacıyla uyumlu stratejileri vurgular ve kamusal alandaki kilit rolünü altını çizer.
Özet (Çeviri)
This research conducts a thorough examination of the production, distribution, and consumption of Islamic literature in Egypt from the 20th century to the present. It encapsulates the influence of historical, political, social, and technological factors on the industry. The study explores the oscillation between tradition and modernity in Islamic publishing, framing it as an arena where ideologies and visions are contested and redefined. The research highlights the complexities of Islamic literature, not merely as repositories of religious knowledge, but as spaces where narratives intersect and clash. Attention is drawn to the“Market Islam”phenomenon, underscoring tensions between authentic religious expression and capitalist globalization. The resurgence of authoritarianism and its impact on free discourse within the public sphere is also addressed. The study identifies challenges such as censorship, digitalization, and piracy, advocating for a proactive approach emphasizing quality, translation efforts, and digital engagement. In conclusion, the research envisions a renaissance in Islamic thought and literature, suggesting that publications can serve as platforms for negotiating narratives within the broader public domain. The study emphasizes adaptive strategies to preserve Islamic publishing's rich heritage and underscores its pivotal role within the public sphere.